Na czym polega bieżące sprawdzanie długu?

Według najnowszych danych, długi Polaków wciąż rosną. Wśród nich jednak wymienia się nieuregulowane na czas raty pożyczek, bądź kredytów, niespłacone rachunki za usługi multimedialne, prąd oraz gaz. Przyczyny zwykle są różne i niejednokrotnie uzasadnione, lecz należy wspomnieć, że nie każdy dłużnik ma pojęcie o swoich problemach finansowych. Co ważne – konsekwencje długów mogą być bardzo poważne, zaś trafienie na listę dłużników – prawdopodobne. Aby jednak uniknąć kłopotów, warto na bieżąco sprawdzać swoje zadłużenia. W tym też miejscu należy zadać sobie pytanie:

Na czym polega bieżące sprawdzanie długu?

Bieżące sprawdzanie długów jest możliwe za sprawą BIK, dzięki któremu każdy otrzymuje personalny raport na temat zadłużenia. Aby jednak dowiedzieć się o swoich problemach, należy założyć konto w Biurze Informacji Kredytowej, a następnie potwierdzić swoją tożsamość za sprawą wysłania skanu dowodu osobistego, jego kopii listem poleconym, bądź złożeniem podpisu elektronicznego.

Po pomyślnej weryfikacji, dostaniemy SMS z kodem, który uprawnia do przeglądania BIK. To właśnie w nim można sprawdzić własne zadłużenie. 

Kolejną bazą jest KRD lub też ERIF. Podobnie jak w BIK, należy się zarejestrować na stronie internetowej, a następnie zweryfikować tożsamość.

Sprawdzanie zadłużenia u komornika

Swoje zadłużenie można również sprawdzić u komornika, jeśli otrzymaliśmy pismo o egzekucji komorniczej, bądź zastaliśmy go w drzwiach. Wówczas istnieje możliwość dowiedzenia się o kwocie zadłużenia. W piśmie można bowiem znaleźć kontakt do komornika, bądź też bezpośrednio zapytać go o własny dług.

Narodowe Centrum Długów

NCD, czyli Narodowe Centrum Długów jest platformą, gdzie można dodać długi, bądź je sprzedać. Jest ono jednak dostępne tylko dla wierzycieli. Wgląd ma każdy, dzięki czemu wszyscy mogą sprawdzić, czy aby nie figurują na liście dłużników. 

Sama weryfikacja NCD jest stosunkowo łatwa oraz bezpłatna. Wystarczy wprowadzić własne dane. W razie wystawienia swojego długu na sprzedaż, można wycofać ofertę z rejestru za odpowiednią opłatą. Na platformie dostępne są też porady pomagające uporać się z zadłużeniami.