Każdy przedsiębiorca powinien odpowiednio zarządzać swoimi wierzytelnościami. Zwiększa to szansę na odzyskanie przeterminowanych należności i na utrzymanie płynności finansowej Twojej firmy. Możesz robić to we własnym zakresie lub skorzystać z usług zewnętrznych specjalistów. W tym artykule podajemy 5 powodów, dla których zarządzanie wierzytelnościami warto powierzyć profesjonalistom.

Czym właściwie jest zarządzanie wierzytelnościami?

Mianem zarządzania wierzytelnościami określa się szereg działań, które mają na celu doprowadzenie do odzyskania przeterminowanych należności od swoich dłużników. Najczęściej proces ten dotyczy przedsiębiorców, którzy borykają się z brakiem płatności ze strony swoich kontrahentów, choć terminy faktur już dawno upłynęły. Odpowiednie poprowadzenie procesu pozwala na zwiększenie szans na odzyskanie pieniędzy oraz na utrzymanie pozycji rynkowej przedsiębiorstwa.

5 powodów do powierzenia go profesjonalistom

Poniżej przedstawiamy 5 kluczowych powodów, aby zarządzanie wierzytelnościami powierzyć prawdziwym profesjonalistom.

1.   Zwiększenie szans na odzyskanie pieniędzy

Przede wszystkim współpraca z profesjonalistami zwiększa szanse na to, że jako wierzyciel odzyskasz swoje pieniądze. W firmach windykacyjnych pracują eksperci w zakresie komunikacji, perswazji oraz procedur, które stosowane są w ramach działań polubownych oraz na drodze sądowej. Większy profesjonalizm na każdym etapie zarządzania wierzytelnościami sprawia, że Twoje szanse na odzyskanie długów rosną. Im szybciej zdecydujesz się na taką współpracę, tym lepiej. Jednocześnie jako wierzyciel minimalizujesz ryzyko popełnienia błędów, które mogą utrudnić windykację i powodować niepotrzebne konsekwencje prawne.

2.   Zachowanie dobrych relacji z kontrahentami

To aspekt, na który warto zwrócić uwagę zwłaszcza w przypadku dłuższej współpracy z kontrahentem. Jeżeli doszło do wystąpienia przeterminowanych należności, to odzyskiwanie ich we własnym zakresie może być kłopotliwe. Na poziomie mentalnym trudno o zachowanie obiektywizmu i powstrzymywanie emocji. Takie działanie zwiększa ryzyko pogorszenia relacji, co może zaważyć na wspólnym działaniu w przyszłości. Profesjonaliści występują tu jako osoby trzecie. Dzięki temu jako wierzyciel redukujesz ryzyko pogorszenia relacji z kontrahentami.

3.   Przyspieszenie całego procesu

Prowadzenie windykacji we własnym zakresie może być czasochłonne. Wszystko dlatego, że większość wierzycieli nie posiada wystarczającej wiedzy na ten temat oraz nie dysponuje instrumentami, które mogą przyspieszyć proces. Tak naprawdę uczą się go w jego trakcie. Inaczej jest w przypadku powierzenia zarządzania wierzytelnościami profesjonalistom. Wówczas to zewnętrzni eksperci prowadzą cały proces. Doskonale orientują się w przepisach prawnych oraz w mechanizmie działania ludzkiej psychiki. Są w stanie tak poprowadzić windykację, aby została pozytywnie zakończona szybko i sprawnie. Oczywiście wiele zależy od indywidualnej sytuacji dłużnika i specyfiki wierzytelności. Zazwyczaj jednak odnotowuje się nawet kilkukrotne przyspieszenie całego procesu. To kolejny powód, dla którego warto skorzystać z usług renomowanej firmy windykacyjnej.

4.   Utrzymanie płynności finansowej firmy

Profesjonaliści zadbają o Twoje wierzytelności i ich sprawne odzyskanie. Dzięki temu utrzymasz płynność finansową firmy. To niezwykle ważne dla przyszłości Twojego przedsiębiorstwa. Niestety często słyszy się o tym, że przeterminowane należności wpływają na zaburzenie cash flow firmy, w tym m.in. na problemy z terminowymi wypłatami, rozliczeniami z Urzędem Skarbowym czy też Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Problem ten może tylko narastać, dlatego im szybciej postawisz na skuteczną windykację, tym lepiej. Zrobisz to z profesjonalistami w zakresie zarządzania wierzytelnościami.

5.   Odzyskanie cennego czasu i nerwów

Powierzenie zarządzania wierzytelności profesjonalistom to także odzyskanie cennego czasu i nerwów. Zajmowanie się całym procesem we własnym zakresie jest kłopotliwe. Wówczas jako przedsiębiorca dzielisz swój czas na windykację oraz na bieżące funkcjonowanie firmy. Nawet jeżeli proces windykacji scedujesz na pracownika, to część jego czasu roboczego nie będzie poświęcana na realizację jego podstawowych zadań. Korzystając z usług zewnętrznych profesjonalistów, unikasz tego problemu. Poza oszczędnością czasu jesteś w stanie zaoszczędzić też swoje nerwy. Nie jest tajemnicą, że zarządzanie wierzytelnościami i kontakt z dłużnikami mogą być bardzo stresujące. Unikniesz tego, dzięki renomowanej firmie windykacyjnej.

Jako Straetus Polska od lat zajmujemy się reprezentowaniem naszych klientów, zarządzaniem wierzytelnościami i prowadzeniem skutecznej windykacji. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do bezpośredniego kontaktu z naszym ekspertem.