Rok 2020 był niezwykle trudnym dla wielu firm. Restrykcje wprowadzane przed rząd utrudniły, a często i uniemożliwiły funkcjonowanie wielu branżom. Niestety spowodowało to ogromne zadłużenie w branży HoReCa w 2020 roku.

Optymistyczne prognozy, trudna rzeczywistość

Przed pojawieniem się epidemii na terenie Polski, PMR prognozowało około 5% r/r wzrostu wartości rynku w roku 2020. Niestety, pandemia znacznie zmieniła te przypuszczenia, niwelując pozytywne nastawienia właścicieli branż gastronomicznych i hotelarskich, liczących na wzrost wartości rynku, jak miało to miejsce w poprzednich latach. Działanie gastronomii zostało ograniczone, funkcjonowanie było możliwie jedynie w zakresie dań na dowóz i na wynos. Spowodowało to drastyczny spadek przychodów, szczególnie w przypadku lokali zajmujących się głównie serwisem à la carte oraz obsługą bankietową. Dotknęła ona w dużym stopniu popularnych sieci gastronomicznych, więc trudno w ogóle mówić o sytuacji mniejszych podmiotów. Branżowy portal horecatrends.pl informował, że w pierwszych dniach kwarantanny znaczna część lokali gastronomicznych zanotowała spadek obrotów o około 60%.

Zamknięte hotele

Nie lepiej sytuacja wygląda w branży hotelarskej. Według Emmarson Evaluation w ciągu najbliższych 2-3 lat należy spodziewać się upadłości znaczącej liczby miejsc noclegowych i hoteli. Jak informuje GUS, w miesiącach letnich, wakacyjnych, odnotowano spadek udzielonych noclegów o około 30% względem roku poprzedniego. Jednym z powodów takiej sytuacji był ogromny spadek turystów zagranicznych odwiedzających nasz kraj, bo aż o 65,5%.
W połowie września 2020 roku szacowano spadek wartości branży HoReCa o około 20%, niestety i te przypuszczenia okazały się optymistycznie w porównaniu z nadchodzącymi miesiącami. Kolejne ograniczenia, wzrost liczny zachorowań oraz lockdown ostatecznie pogrążyły wiele firm.

Odzyskiwanie należności

Tak niefortunna sytuacja branży gastronomicznej i hotelarskiej skutkuje powstawaniem łańcuchów zadłużenia. Coraz więcej firm, których dłużnikami są podmioty działające w branży HoReCa, decyduje się na ściąganie należności. W takiej sytuacji niezastąpiona okazuje się działalność firmy windykacyjnej. Obsługa wierzytelności oraz szereg udogodnień względem dłużników sprawia, że mimo tak nieprzyjemnej sytuacji, współpraca przebiega w atmosferze wzajemnego zrozumienia i szacunku.

Rok 2020, naznaczony restrykcjami oraz ograniczeniami w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, spowodował ogromne zadłużenie w branży HoReCa. By odzyskać swoje należności, warto powierzyć obsługę wierzytelności doświadczonym windykatorom, którzy swoją empatyczną postawą i technikami negocjacji spróbują odzyskać należności, nie narażając przy tym Twojej firmy na straty wizerunkowe.