Prawidłowy wybór spółki zajmującej się windykacją jest kluczem do skutecznego egzekwowania należności. Trwająca od 2020 roku pandemia i wprowadzane przez rząd ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej przyczyniły się do ogromnych strat wielu firm, które w związku z tym mogą napotkać trudności w spłacie zobowiązań. Skuteczne odzyskiwanie należności w 2021 roku będzie szczególnie ważne dla zachowania płynności finansowej przedsiębiorców. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed skorzystaniem z usług konkretnej firmy windykacyjnej.

Empatia i negocjacje

W związku z przedłużającym się lockdownem, wiele firm borykać się będzie z problemami w utrzymaniu płynności finansowej. Wpłynie to oczywiście na powstawanie całych łańcuchów wzajemnego zadłużenia. Bezwzględne dochodzenie swoich roszczeń może jednak odbić się negatywnie na wizerunku firmy. Wybierając firmę windykacyjną, która zajmie się obsługą wierzytelności, warto stawiać na podmioty doświadczone w negocjacjach i empatycznie podchodzące do sytuacji dłużników, dotkniętych przez pandemię koronawirusa. Umiejętność argumentowania i prezentowanie rozwiązań dogodnych dla dłużników jest receptą, która pozwoli skutecznie odzyskać środki finansowe bez strat wizerunkowych.

Monitoring należności

Jedną z kluczowych usług będzie monitoring należności. Pozwoli on na zminimalizowanie opóźnień w płatnościach kontrahentów i zachowanie płynności finansowej. Niepewna sytuacja gospodarcza zmusza przedsiębiorców do ostrożności. System monitorujący pozwoli ocenić kondycję finansową partnerów biznesowych i pozwoli wcześnie dostrzec pojawiające się problemy.

Skuteczny wywiad gospodarczy

Ważnym elementem windykacji jest wywiad gospodarczy. Dotyczy on raportu o sytuacji finansowej i stanie majątkowym danego podmiotu. Może być szczególnie przydatny przy wyborze odpowiedniego kontrahenta. Pozwoli na weryfikację informacji przedstawionych w ofercie współpracy. Kontekst epidemiczny wymusza na racjonalnych przedsiębiorcach daleko posunięte ryzyko. Odważne decyzje podjęte w czasie kryzysu mogą z drugiej strony zaprocentować w przyszłości. Inwestycje warto jednak podeprzeć na jakościowej informacji, którą można pozyskać w trakcie rzetelnego wywiadu.

Współpraca z dobrą agencją windykacyjną w dobie kryzysu może mieć kluczowe znaczenie w 2021 roku. Warto rozważnie podejść do wyboru podmiotu, który pomoże Ci zadbać o finanse Twojej firmy.