W ostatnich latach Wrocław wymieniany jest jako jedno z najlepszych miast w Polsce do prowadzenia biznesu. Przyciąga zarówno dużych inwestorów, jak i mniejszych przedsiębiorców. Rynek dolnośląski jest atrakcyjny nie tylko ze względu na potencjał dystrybucji towarów i usług na Polskę, ale również bliskości rynków zagranicznych w postaci Niemiec i Czech. Sprawdźmy, czy i dlaczego Wrocław to dobre miejsce do prowadzenia biznesu.

Wrocław – miasto przyjazne dla biznesu wg magazynu Forbes

W artykule tym nie mogło zabraknąć wzmianki o sukcesach Wrocławia z 2023 roku. Stolica Dolnego Śląska wygrała dwa prestiżowe konkursy na Europejskim Forum Samorządowego Local Trends w Poznaniu. Przede wszystkim zwyciężyła w polskim rankingu Miasta Przyjazne dla Biznesu organizowanego przez magazyn „Forbes”. Po raz kolejny Wrocław wygrał kategorię miast w przedziale od 300 do 999 tysięcy mieszkańców. To tylko potwierdza, że jest to świetne miejsce do prowadzenia biznesu i posiada duży potencjał rozwojowy. Wrocław zwyciężył również w konkursie „Cashless Cities”, zostając najbardziej bezgotówkowym miastem w Polsce. Wskazuje to na dynamiczny rozwój, jaki ma miejsce w tym mieście.

Dobre wskaźniki demograficzne i gospodarcze Wrocławia

Od lat Wrocław może poszczycić się bardzo dobrymi wskaźnikami demograficznymi i gospodarczymi. Pod koniec 2023 roku stopa bezrobocia w tym mieście wynosiła tylko 1,6%. Na ten moment było zarejestrowanych ponad 148 tysięcy podmiotów gospodarki narodowej i około 130 tysięcy firm. Około 97% przedsiębiorców działa w skali makro. Atutem Wrocławia jest również to, że w mieście tym znajduje się ponad 20 uczelni na czele z takimi jak: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet SWPS czy też Akademia Sztuk Pięknych. Zapewnia to stały dopływ na rynek pracowników różnego szczebla, co ułatwia prowadzenie biznesu. Pod tym kątem Wrocław stał się hubem, który agreguje zdolnych i ambitnych ludzi z całego Dolnego Śląska i nie tylko. Większość lokalnych firm nie ma problemu z utrzymaniem wypłacalności i stabilnych zysków. Dzięki temu ewentualna windykacja długów we Wrocławiu powinna być bardzo skuteczna.

Bliskość rynków zagranicznych

Wrocław to również bliskość atrakcyjnych rynków zagranicznych. Dzięki temu przedsiębiorcy nie muszą ograniczać swojej działalności tylko do rynku lokalnego lub polskiego. Z powodzeniem można oferować produkty i usługi w Niemczech lub Czechach. Bliskość tych krajów ułatwia nawiązywanie kontaktów biznesowych i daje szerszy potencjał rozwojowy. Przydaje się to wtedy, gdy jako przedsiębiorca chcesz zdobywać nowe rynki lub dywersyfikować swoją ofertę. Bez wątpienia lokalizacja Wrocławia na mapie Europy to kolejny argument za tym, aby prowadzić w nim swój biznes. Odpowiednie wykorzystanie tego potencjału da wiele profitów.

Wysoki standard życie we Wrocławiu

Oczywiście nie samą pracą człowiek żyje. Na szczęście Wrocław to doskonałe miejsce do wypoczynku i realizacji swoich pasji. Miasto znane jest z bogatej oferty kulturalnej, pięknych zabytków oraz atrakcyjnych miejsc rekreacji i wypoczynku. Życie we Wrocławiu płynie nieco wolniej niż w Warszawie czy Trójmieście. Dzięki temu można bardziej docenić to co ważne, a prowadzenie przedsiębiorstwa jest mniej stresujące. Na uwagę zasługuje również wysoki standard życia w stolicy Dolnego Śląska. Widać to m.in. po zadbanych ulicach czy też pięknie zagospodarowanym rynku.

Wrocław to także świetna baza wypadowa w pobliskie góry czy też do Kotliny Kłodzkiej. Jako przedsiębiorca znajdziesz tam miejsce zarówno na intensywną pracę, jak i relaks. Ofertę rekreacyjną dostosujesz do swoich potrzeb. Ten potencjał lokalizacji Wrocławia ma duże znaczenie dla sukcesu firmy, ponieważ jej pracownicy znajdą wiele możliwości ciekawego spędzania czasu, co przełoży się na poprawę ich efektywności w godzinach pracy. Pod tym kątem Wrocław to idealne miejsce do zachowania zdrowego work-life balance.

Co w przypadku problemów z dłużnikami we Wrocławiu?

Wrocław to doskonałe miejsce do życia i prowadzenia biznesu. Niestety nie da się w stu procentach wyeliminować ryzyka współpracy z nierzetelnymi i niewypłacalnymi kontrahentami. Jeżeli ktoś z Twoich klientów zwleka z płatnością faktury na czas, to niezbędne mogą być profesjonalne usługi windykacyjne. Szybkie wdrożenie procedury sprawi, że zwiększysz szansę na szybkie odzyskanie swoich pieniędzy. Nie zwlekaj i skorzystaj z usług firmy, która zna i rozumie lokalny rynek.

Jako Straetus oferujemy skuteczne odzyskiwanie długów we Wrocławiu i okolicach. Od lat wspieramy klientów na tym rynku, gwarantując profesjonalizm i rzetelność na każdym etapie współpracy, Jeżeli prowadzisz biznes w tym mieście i masz problemy z dłużnikami, to zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem. Zapoznamy się z Twoją sytuacją i specyfikacją wierzytelności, a następnie zaproponujemy współpracę przy ich odzyskiwaniu. Wiemy jednak, że tego typu sytuacje we Wrocławiu zdarzają się relatywnie rzadko. Według nas i naszych partnerów stolica Dolnego Śląska to dobre miejsce do prowadzenia firmy.