Prowadzenie profesjonalnej windykacji długów wymaga odpowiedniego doświadczenia i przygotowania merytorycznego. Powinno być umiejętnym połączeniem twardych negocjacji z empatią wobec dłużnika. Nieumiejętne wyważenie tego balansu może prowadzić do znacznych w trudności w odzyskiwaniu należności. Windykacja powinna być skuteczna, jednak nie bezwzględna. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę w Straetus.

Znaczenie empatii i zrozumienia w procesie windykacyjnym

Zastanówmy się nad rolą empatii i zrozumienia w całym procesie windykacyjnym. Dobry windykator to osoba, która nie tylko doskonale zna przepisy obowiązującego prawa i skuteczne techniki negocjacyjne. To także specjalista, który potrafi słuchać i rozumie potrzeby innych osób. Wbrew pozorom empatia w windykacji ma bardzo duże znaczenie i może wpłynąć na znaczną poprawę skuteczności odzyskiwania długów. Za każdym razem proces rozpoczyna się od działań polubownych. Mają one doprowadzić do zawarcia ugody i odzyskania należności w wyniku przyjaznej komunikacji.

Zrozumienie potrzeb i sytuacji dłużnika może ułatwić przebieg windykacji. Jest to związane z tym, że czasami dłużnicy mimo najszczerszych chęci nie są obecnie w stanie pokryć wierzytelności. Z czasem jednak stają na nogi i oddają długi co do grosza. Jeżeli już na początku windykator będzie głuchy na argumenty dłużnika, to maleją szanse na szybkie załatwienie sprawy bez rozpoczynania przewodu sądowego. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego windykatorzy Straetus są doskonale przygotowani w tym zakresie. Wykazujemy się empatią i zrozumieniem, jednak wyznaczamy sobie również konkretne granice w tym aspekcie.

Wyznacz sobie odpowiednie granice

Podczas windykacji długów należy mieć odpowiednie wyczucie. Jeżeli windykator będzie kierował się wyłącznie empatią, to doświadczony dłużnik umiejętnie to wykorzysta. Będzie lawirował w odpowiedziach i stosował wymówki, które uznamy za uzasadnione. Oczywiście w rzeczywistości będzie zupełnie inaczej i dłużnik celowo może wprowadzać w błąd windykatora, aby utrudnić odzyskanie przeterminowanych należności. Właśnie dlatego należy zachować balans pomiędzy byciem empatycznym i wymagającym względem dłużnika. Na co dzień stosujemy odpowiednie techniki w tym zakresie, aby jednocześnie nie przesadzać z empatią i skutecznie, jednak nie bezwzględnie, odzyskiwać pieniądze dla naszych klientów.

Agresywna windykacja nie jest dobrym wyborem

Jako wierzyciel powinieneś unikać napastliwego tonu i unikać sytuacji, w których ponoszą Cię nerwy. Z jednej strony sprawi to, że jeszcze trudniej będzie odzyskać pieniądze, a z drugiej dłużnik może wykorzystać agresywne zachowanie wierzyciela i podać go do sądu. Wiążą się z tym określone konsekwencje prawne. Właśnie dlatego warto postawić na współpracę z firmą windykacyjną i profesjonalną windykację.

Specjalista nie będzie obarczony bagażem emocji i doświadczeń związanych z dłużnikiem, dzięki czemu zachowa obiektywizm. Wpłynie to na zwiększenie skuteczności działań windykacyjnych i pozwoli na utrzymanie dotychczasowych relacji biznesowych. Często zdarza się, że po spłacie długu współpraca biznesowa jest kontynuowana. Niestety będzie o to trudno, jeżeli postawisz na bezwzględną windykację i zepsujesz relacje budowane miesiącami lub latami.

Indywidualne podejście do dłużnika

W przypadku windykacji każda sprawa powinna być rozpatrywana indywidualnie. Dotyczy to zarówno podejścia do dłużnika, jak i preferowanego przez niego kanału komunikacji. Im więcej aspektów uwzględni się w tym obszarze, tym łatwiej o skuteczne odzyskiwanie należności. Zadłużenie często jest poważnym źródłem stresu, dlatego w każdej sytuacji do dłużnika należy podchodzić z należytym szacunkiem i zrozumieniem. Celem windykatora jest odzyskanie Twoich należności, ale często może osiągnąć to poprzez zrozumienie sytuacji dłużnika i zaproponowanie mu takich rozwiązań, które ułatwią uregulowanie należności.

Windykator powinien dobrać indywidualny kanał komunikacji z dłużnikiem. Często okazuje się, że lepiej od rozmowy telefonicznej działają wiadomości SMS lub kontakt przez popularne komunikatory. Ponadto warto zweryfikować optymalny model spłaty zadłużenia oraz kanał przesyłu środków do dłużnika. Dokładne sprofilowanie dłużnika pozwala na dobranie do niego najskuteczniejszych technik negocjacyjnych i działań windykacyjnych. Wszystko po to, aby odzyskanie pieniędzy było możliwe i skuteczne jeszcze na etapie windykacji polubownej. Właśnie dlatego w odzyskiwaniu długów liczą się nie tylko kompetencje twarde, ale również zrozumienie dla różnych sytuacji, w których mogą znajdować się dłużnicy.

Jako Straetus od lat specjalizujemy się w skutecznym odzyskiwaniu długów dla naszych klientów. Reprezentujemy wierzyciela w procesie windykacyjnym i zwiększamy jego szansę na ściągnięcie długów. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.