Windykacja przeterminowanych należności jest złożonym procesem. Wiele firm nie ma wystarczających zasobów oraz wiedzy na jego temat, przez co działania wydłużają się w czasie i maleje ich skuteczność. W związku z tym coraz więcej podmiotów decyduje się na profesjonalny outsourcing usług windykacyjnych. Poznaj 5 aspektów, które warto rozważyć przed skorzystaniem z tego typu usług i wybraniem odpowiedniego partnera biznesowego.

Dlaczego warto korzystać z outsourcingu usług windykacyjnych?

Outsourcing usług windykacyjnych wiąże się z określonymi korzyściami. Przede wszystkim w ten sposób jako firma zwiększasz szansę na odzyskania przeterminowanych należności. Jednocześnie odzyskujesz cenny czas swój lub pracowników, którzy byliby oddelegowani do prowadzenia windykacji. Korzystanie z usług zewnętrznej firmy to także gwarancja profesjonalizmu i postępowania od A do Z zgodnie z literą prawa, co jest niezwykle ważne w kontekście skuteczności odzyskiwania długów. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest prowadzenie komunikacji z dłużnikiem przez osobę trzecią, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko pogorszenia relacji biznesowych na linii wierzyciel-dłużnik. To tylko kilka kluczowych argumentów, które przemawiają za outsourcingiem usług windykacyjnych. Poniżej poznasz aspekty, które są kluczowe przed wybraniem odpowiedniej firmy.

Jakie 5 aspektów rozważyć przed wybraniem firmy windykacyjnej?

Wybór firmy windykacyjnej warto poprzedzić dobrą analizą. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko błędu, zapewnić sobie wysoką skuteczność działań oraz sprawną komunikację. Zanim podpiszesz umowę na outsourcing usług windykacyjnych, zapoznaj się z sugestiami ekspertów Straetus.

Renoma firmy windykacyjnej

Oczywiście jednym z kluczowych czynników wyboru powinna być renoma danej firmy windykacyjnej. Obecnie tego typu usługi świadczy sporo podmiotów, a zakres cen jest bardzo szeroki. W związku z tym, zanim sprawdzisz koszty związane z outsourcingiem usług windykacyjnych danej firmy, poznaj jej historię. Skuteczne odzyskiwanie długów jest mierzalne, dlatego wiarygodne są opinie zadowolonych klientów, którzy odzyskali swoje należności. Warto zapoznać się z kwalifikacjami ekspertów firmy windykacyjnej oraz z prowadzonymi przez nich sprawami. Zebranie tych informacji pomoże w wyborze zaufanego partnera biznesowego.

Koszty związane z windykacją

Każdy wierzyciel powinien zwracać także uwagę na koszty związane z outsourcingiem usług windykacyjnych. Jednocześnie należy pamiętać, że najtańsze firmy nie są najlepszym wyborem. Jest to związane z tym, że niskie ceny mogą świadczyć m.in. o mniejszym doświadczeniu i skuteczności działania. Warto to wypośrodkować i postawić na podmiot, który skutecznie odzyska Twoje pieniądze. Wówczas zasadne jest procentowe rozliczenie się od sukcesu, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo tego, że bez współpracy z zewnętrznym partnerem odzyskanie środków byłoby znacznie trudniejsze lub niemożliwe.

Doświadczenie w danym sektorze lub kraju

Kolejnym kluczowym aspektem jest doświadczenie firmy windykacyjnej w danym sektorze lub kraju. Od lat polscy przedsiębiorcy współpracują z klientami z całego świata. Daje to wiele szans biznesowych, ale stwarza również ryzyko związane z windykacją zagraniczną. Jest to związane z tym, że każdy kraj ma inne przepisy w tym zakresie, dlatego warto korzystać z usług firmy, która orientuje się w przepisach prawnych danego kraju. Usprawni to proces windykacji i jeszcze lepiej zabezpieczy interes wierzyciela.

Legalne i etyczne postępowanie

W windykacji liczą się profesjonalizm, etyka i prowadzenie działań zgodnych z prawem. To niezwykle ważne, ponieważ jakiekolwiek uchybienia w tym zakresie mogą wydłużać proces odzyskiwania pieniędzy i powodować niepotrzebne problemy po stronie wierzyciela. W związku z tym, decydując się na outsourcing usług windykacyjnych, należy dokładnie zapoznać się z historią danej firmy i z zakresem prowadzonych przez nią działań. Sprawdzoną metodą jest m.in. weryfikacja tego, czy przeciw firmie windykacyjnej lub jej klientom nie toczą się postępowania w zakresie nielegalnej windykacji. Wybierz mądrze i postaw na specjalistów, którzy respektują prawo oraz gwarantują etyczne i skuteczne odzyskiwanie należności.

Szczegółowe warunki umowy i indywidualne podejście

Przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z jej zapisami. Dotyczą one m.in. sposobu reprezentowania wierzyciela oraz rozliczenia za prowadzoną windykację. W tym obszarze bardzo ważne jest indywidualne podejście do klienta. Atutem dobrej firmy windykacyjnej jest to, że oddelegowuje ona indywidualnego opiekuna wierzyciela, który prowadzi go przez cały proces. Wpływa to na usprawnienie komunikacji i zwiększenie skuteczności prowadzonych działań.

Zapraszamy do kontaktu ze Straetus

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą outsourcingu usług windykacyjnych przygotowaną przez naszych ekspertów. Od lat wspieramy firmy w odzyskiwaniu długów w Polsce i za granicą. Dokładnie zapoznamy się z Twoją sytuacją oraz przygotujemy indywidualnych harmonogram działań. Więcej informacji na ten temat uzyskasz w kontakcie z przedstawicielem Straetus.