Coraz więcej polskich firm decyduje się na ekspansję zagraniczną i nawiązanie współpracy z międzynarodowymi partnerami biznesowymi. Obecnie możliwości w tym zakresie są tak duże, jak nigdy przedtem. Należy jednak pamiętać o tym, że każda współpraca (również zagraniczna) powoduje ryzyko powstawania długów. Sprawdź, jak je zminimalizować i odpowiednio wybrać międzynarodowego partnera biznesowego.

Dokładana analiza historii firmy to podstawa

Oczywiście podstawowym zadaniem przed nawiązaniem współpracy międzynarodowej jest dokładna weryfikacja potencjalnego partnera biznesowego. Dotyczy to sprawdzenia jego dotychczasowej historii, współprac z innymi firmami, renomy oraz ewentualnych problemów finansowych. Obecnie podstawowe informacje na temat dowolnej firmy można znaleźć w sieci, w tym w oficjalnych zestawieniach. Dodatkowo można skorzystać ze wsparcia profesjonalnej firmy, która świadczy usługi wywiadu gospodarczego. Stosuje się to zwłaszcza w przypadku większych współprac, gdy w grę wchodzą duże kwoty. Jeżeli już na tym etapie coś wzbudzi Twój niepokój lub historia potencjalnego partnera wskazuje na to, że może być niewypłacalny, to warto zaniechać dalszych rozmów. W ten sposób zminimalizuje się ryzyko powstawania długów o charakterze międzynarodowym.

Klarowne zdefiniowanie wspólnych celów biznesowych

Współpraca biznesowa przynosi założone efekty wtedy, gdy już na samym początku określi się i jasno zdefiniuje wspólne cele. Kolejnym krokiem jest dążenie do nich z zachowaniem standardów rynkowych oraz dbałości o dobro wszystkich zaangażowanych stron. Aby zminimalizować ryzyko występowania długów we współpracy międzynarodowej, klarownie określ efekt biznesowy, który chcesz osiągnąć oraz zakomunikuj go partnerom. Następnie zweryfikuj, czy Wasze cele są zbieżne. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, że w trakcie prowadzenia współpracy pojawią się konflikty, co może powodować problemy natury finansowej i komunikacyjnej.

Uważaj na problemy językowe

Prawdą starą jak świat jest to, że najłatwiej prowadzi się rozmowy biznesowe w języku, którym swobodnie posługują się obie strony. Choć w XXI wieku i w dobie nowoczesnych technologii wydaje się, że bariera językowa nie istnieje, to jednak tak nie jest. Jest to związane z tym, że tylko dobra znajomość danego języka przez obie strony współpracy minimalizuje ryzyko ewentualnych niedomówień oraz złego zrozumienia swoich potrzeb. Standardem we współpracy międzynarodowej jest posługiwanie się językiem angielskim, jednak zależy to od specyfiki kontrahenta oraz rynku, na którym polski podmiot oferuje swoje usługi lub produkty.

Jeżeli jako przedsiębiorca nie znasz języka obcego, to otaczaj się zaufanymi ludźmi, w tym tłumaczami, którzy będą dla Ciebie nieocenionym wsparciem w prowadzeniu biznesu za granicą. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko złego zrozumienia kontrahenta oraz usprawnisz komunikację. Wpłynie to na zminimalizowanie ryzyka powstawania długów oraz przyda się wtedy, gdy ewentualne wierzytelności wystąpią i trzeba będzie rozpocząć windykację.

Dobra znajomość lokalnych przepisów windykacyjnych

Oczywiście nigdy w stu procentach nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed niezapłaconymi przez kontrahentów fakturami. Nawet w przypadku dokładnej analizy potencjalnych partnerów biznesowych może dojść do sytuacji, w której przestaną oni płacić i pojawią się wierzytelności. Wtedy niezwykle ważna jest odpowiednia reakcja wierzyciela. Jeszcze przed nawiązaniem współpracy warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi windykacji i tym, jak wygląda proces odzyskiwania długów. Ponadto warto nawiązać współpracę z firmą, która specjalizuje się w odzyskiwaniu pieniędzy na danym rynku. Dzięki temu jako przedsiębiorca przygotujesz się na różne ewentualności.

Dlaczego warto korzystać z firmy windykacyjnej przy długu zagranicznym?

Odzyskiwaniem długów zajmujemy się od lat. Na bazie naszego doświadczenia możemy polecić nawiązanie współpracy z firmą windykacyjną, która specjalizuje się w obsłudze klientów na danym rynku zagranicznym. Dzięki temu oszczędzisz cenny czas, nerwy oraz zminimalizujesz ryzyko wykonywania działań niezgodnych z prawem. Jest to związane z tym, że każdy rynek ma swoją indywidualną charakterystykę. Dotyczy to zwłaszcza państw, które nie są członkami Unii Europejskiej i w których nie obowiązuje prawo unijne. Aby skutecznie i legalnie prowadzić w windykację zagraniczną, należy dobrze orientować się w lokalnym ustawodawstwie oraz standardach. Jako Straetus mamy doświadczenie w odzyskiwaniu długów w wielu krajach, w tym m.in.: Francji, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Danii.

Jeżeli Twoi zagraniczni kontrahenci nie płacą i chcesz zwiększyć szansę na odzyskanie przeterminowanych należności, to zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem. Dokładnie zapoznamy się z Twoją sytuacją, historią współpracy międzynarodowej oraz z potencjałem odzyskania długu. Następnie przygotujemy indywidualny harmonogram postępowania i zadbamy o Twoje bezpieczeństwo finansowe.