Wielu przedsiębiorców boryka się z problemem nieopłaconych faktur przez swoich partnerów biznesowych. Kwoty wierzytelności mogą być bardzo różne i mają różne znaczenie dla podmiotu, który jest wierzycielem. Warto zastanowić się nad tym, czy istnieją sytuacje, w których windykacja długów jest nieopłacalna i warto z niej zrezygnować. Sprawdź, co sądzą o tym eksperci Straetus.

Dlaczego przeterminowane faktury stanowią poważne zagrożenie dla Twojej firmy?

Bez dwóch zdań przeterminowane faktury stanowią zagrożenie dla płynności finansowej Twojej firmy. Jeżeli na co dzień zmagasz się z sytuacją, w której kontrahenci nie płacą na czas lub celowo unikają zapłaty należności, to negatywnie wpływa to na budżet Twojej firmy. Nawet małe kwoty mogą się nawarstwiać i powodować poważne problemy. Właśnie dlatego nie wolno bagatelizować długów w żadnej wysokości. Zarówno te małe, jak i duże wierzytelności powinny być windykowane. Z jednej strony zwiększysz w ten sposób szansę na odzyskanie swoich pieniędzy, a z drugiej zbudujesz pozycję świadomego i walczącego o swoje prawa przedsiębiorcy.

Czy każdy dług warto spróbować odzyskać?

Niezależnie od wysokości długu, zawsze warto spróbować go odzyskać. O ile jedna mała faktura zazwyczaj nie stanowi dużego obciążenia dla budżetu, to jednak brak reakcji wierzyciela daje poniekąd przyzwolenie na tego typu działania. W ostatnich latach to prawdziwa plaga wśród polskich przedsiębiorców i nie tylko. Jeżeli w danej firmie pojawi się wiele nieopłaconych faktur o niskich pojedynczych kwotach, to jednak w skali da to pokaźną sumę. Może ona zachwiać płynnością finansową firmy i powodować kolejne problemy. Właśnie dlatego warto spróbować odzyskać nawet najmniejsze kwoty, a podstawowym działaniem wierzyciela powinno być nawiązanie kontaktu z dłużnikiem i zachęcenie go do spłaty zaległości. Może zrobić to we własnym zakresie lub skorzystać ze wsparcia profesjonalnej firmy windykacyjnej.

Jak ocenić opłacalność windykacji długów?

Zdarza się jednak, że windykacja długów przestaje być opłacalna. Dzieje się tak w przypadku małych należności, które istnieją od dłuższego czasu. Jeżeli wierzyciel próbował we własnym zakresie ściągnąć dług i mimo upływu tygodni i miesięcy to się nie udaje, to warto zastanowić się nad sensem kontynuowania tych działań. Oczywiście trudno ocenić to we własnym zakresie, dlatego może skontaktować się z profesjonalnymi windykatorami. Po analizie sytuacji będą w stanie określić, czy prowadzenie windykacji w danym przypadku ma sens, czy jednak warto odpuścić niewielką kwotę zadłużenia, aby w ten sposób zaoszczędzić sobie nerwów, czasu i pieniędzy związanych z prowadzeniem procesu. Dotyczy to przede wszystkim niewielkich wierzytelności, które nie mają znaczącego wpływu na budżet i płynność finansową wierzyciela. Brak opłacalności windykacji długu stwierdza się dopiero wtedy, gdy wcześniej prowadzone były już jakieś działania w tym zakresie. Jeżeli wierzyciel nie kontaktował się jeszcze z dłużnikiem, to w każdej sytuacji warto jednak spróbować odzyskać pieniądze. Im szybciej rozpocznie się procedurę, tym większa szansa na odzyskanie długu.

Indywidualna ocena opłacalności prowadzonej windykacji

Każdy przypadek biznesowy jest inny. Właśnie dlatego w kontekście oceny opłacalności prowadzenie windykacji długów tak ważne jest indywidualne podejście. Należy zapoznać się z historią współpracy pomiędzy stronami, wysokością długu oraz genezą jego powstania. Ocena dotycząca wysokości zadłużenia jest bardzo subiektywna i zależy przede wszystkim od rozmiarów przedsiębiorstwa oraz jego budżetu i generowanych przychodów. Dla jednych 10 000 złotych będzie sumą nie wartą prowadzenia windykacji, a dla małych podmiotów będzie ona stanowiła kwotę, której brak zaburzy ich płynność finansową. W indywidualnej ocenie opłacalności ściągania wierzytelności pomoże Ci ekspert Straetus.

Ściąganie długów we własnym zakresie czy z pomocą firmy windykacyjnej?

Windykację długów można prowadzić we własnym zakresie lub zdecydować się na wsparcie firmy zewnętrznej. Z doświadczenia wiemy, że wiele firm nie posiada odpowiednich zasobów ludzkich i kompetencji do tego, aby skutecznie i szybko odzyskiwać wierzytelności. Wówczas działanie wewnątrz organizacji może nie tylko wydłużyć cały proces, ale także zmniejszyć szansę na odzyskanie pieniędzy. Właśnie dlatego rekomendujemy skorzystanie ze wsparcia profesjonalnej firmy windykacyjnej niezależnie od rozmiarów zadłużenia. Doświadczony windykator będzie w stanie ocenić opłacalność całego procesu, poddać analizie dotychczasowe działania wierzyciela oraz przygotować plan kolejnych ruchów. Wszystko po to, aby z jednej strony zadbać o skuteczną windykację, a z drugiej zachować obowiązujące standardy i zgodność postępowania z przepisami polskiego prawa.

Skorzystaj z usług Straetus

Jako Straetus od lat specjalizujemy się w odzyskiwaniu długów na rzecz naszych klientów. Ocenimy Twoją obecną sytuację oraz charakterystykę zadłużenia. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem, aby poznać szczegóły ewentualnej współpracy.