Każdy, kto prowadzi firmę, wie, że płynność finansowa jest sprawą kluczową. Brak wystarczających środków spowodowany opóźnieniami ze strony wierzycieli może doprowadzić do wielu stresujących sytuacji. Poniżej przedstawiamy parę prostych strategii, których wprowadzenie pomoże uprościć proces ściągania długów.

Nowoczesne technologie to zawsze dobry pomysł

Trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonowanie bez smartfona z dostępem do internetu. Wysyłanie automatycznych powiadomień o płatnościach SMS-em lub emailem może zatem okazać się skutecznym sposobem na zwiększenie przepływu gotówki w firmie. Pozwoli uniknąć nadawania ponagleń pocztą, co zajmuje sporo czasu i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Raz skonfigurowane powiadomienia poinformują naszych dłużników, a zarazem zwiększą szansę na wyrównanie przez nich zadłużenia. Kolejnym dobrym pomysłem wydaje się oferowanie jak najliczniejszych sposobów na zapłatę długów. Umożliwienie płatności mobilnych, kartą oraz przelewem znacznie uprości i przyspieszy cały proces spłaty zobowiązań.

Dobre praktyki, o których każda firma powinna pamiętać

Zanim dokonamy sprzedaży oferowanych przez nas produktów lub usług, powinniśmy upewnić się, że cała transakcja jest odpowiednio udokumentowana. W skrajnych przypadkach, gdy będziemy musieli dochodzić swoich praw przed sądem, pozwoli to udowodnić legalność naszych roszczeń i znacznie przyspieszy proces ściągania długu. Inną ważną kwestią jest to, aby klient był dobrze poinformowanych o swoich prawach i obowiązkach. Prawidłowo skonstruowana umowa pozwoli nam na uniknięcie sytuacji, w których klient nieświadomie zostaje dłużnikiem np. wtedy, kiedy przeoczy termin zapłaty lub dokona wpłaty na niewłaściwe konto.

Wyciągnij pomocną dłoń!

Dobrą praktyką jest pomoc klientowi, który chce spłacić swój dług. Umożliwienie rozbicia dużych zadłużeń na wiele mniejszych płatności, zmiana ostatecznego terminu spłaty, przesunięcie terminu pierwszej raty, a także zmniejszenie wielkości długu, to sposoby, o których warto pamiętać. Wykorzystanie ich pozytywnie wpłynie na wizerunek firmy oraz efektywnie zwiększy szansę na wyrównanie zobowiązań.

Ściąganie długów nie należy do czynności, które mogą sprawiać przyjemność. Wiążą się ze stresem i potrafią pochłonąć sporo czasu. Należy jednak pamiętać, że stosowanie odpowiednich strategii usprawnia odzyskiwanie należności i pozwala odzyskać płynność finansową.