Czym jest historia płatnicza chyba wie każdy. Jednak dla przypomnienia, historia płatnicza to historia wszystkich kredytów, płatności faktur, z naciskiem na te, które zapłaciło się z opóźnieniem albo nie uregulowało się wcale. Historię płatniczą można sprawdzić w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Dlaczego to takie ważne, żeby mieć czyste konto i pozytywną historię płatniczą? Jakie są korzyści z braku opóźnień w płatnościach rat oraz faktur?

Starasz się o kredyt? Zadbaj o swoją historię

Bardzo często banki sprawdzają swoich potencjalnych kandydatów na kredytobiorców właśnie pod kątem wcześniejszych pożyczek oraz wywiązywania się z płacenia rat. Dlatego nie jest łatwo o pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt – banki wybierają tylko najbardziej wiarygodne i zaufane osoby. Jeśli bank nie zauważy jakichkolwiek problemów z wyegzekwowaniem płatności, na pewno przychylniej spojrzy na wniosek o kredyt. Dodatkowo dzięki pozytywnej historii płatniczej można zyskać lepsze warunki pożyczki, czyli na przykład mniejsze oprocentowanie albo większe pole do negocjacji.

Inne korzyści płynące z pozytywnej historii płatniczej

Nie tylko wniosek o kredyt w banku jest powodem, dla którego warto być uczciwym i słownym płatnikiem. Kiedy prowadzisz firmę albo starasz się o umowę z innym przedsiębiorcą, ważne jest to czy możecie sobie nawzajem wierzyć. Biuro Informacji Kredytowej jest dostępne dla każdego, zatem twój przyszły kontrahent może w dowolnym momencie sprawdzić, czy w przeszłości udawało ci się dotrzymać zobowiązań finansowych. Niezapłacone raty albo faktury i rachunki na pewno zasieją niekorzystne wątpliwości. Dlatego nie warto ryzykować i zacząć jak najwcześniej budowanie pozytywnej historii płatniczej. Prędzej czy później takie działania zaprocentują podczas próby otrzymania pożyczki w banku albo podczas załatwiania wartościowego interesu.