W obecnych czasach coraz więcej osób może mieć problem w wypłacalnością. Według danych za 2020 roku z InfoDług już ponad 2,8 miliona Polaków ma nieuregulowane zobowiązania finansowe. Do tego dochodzą również ewentualne długi u kontrahentów zagranicznych. Jak skutecznie przeprowadzić ściąganie należności? Przede wszystkim warto dokładnie słuchać argumentów dłużnika, dzięki czemu windykacja długów może być jeszcze efektywniejsza. Dlaczego?

Dlaczego warto słuchać dłużnika?

Proces sprzedaży czy też obsługi klienta, powinien być oparty o dokładne wysłuchiwanie potrzeb drugiej strony. Zasada ta powinna również zostać zaadaptowana do procesu windykacji długów. Umiejętne i dokładne słuchanie argumentów dłużnika pozwala na lepsze zrozumienie jego sytuacji oraz znalezienie głównego powodu, dlaczego nie płaci. Dzięki temu windykatorowi dużo łatwiej postawić się w jego sytuacji i pomóc mu z niej wyjść. Windykatorzy nie powinni również oceniać problemów i argumentów drugiej strony, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na skuteczność windykacji. Kluczem jest aktywne słuchanie, wyciąganie wniosków i budowanie nici porozumienia z dłużnikami. Tylko w ten sposób możliwe jest skuteczne przeprowadzenie procesu windykacyjnego.

Słuchanie argumentacji dłużników pozwala również na przygotowanie właściwej metody windykacji oraz zbicie ewentualnych kontrargumentów dłużników lub przedstawicieli firm, które mają wobec Ciebie zobowiązania. Pozwala to również na budowanie lepszych relacji na linii wierzyciel-dłużnik lub firma windykacyjna-dłużnik. W takich warunkach rosną szanse na to, że skutecznie uda się odzyskać należności.

Czy warto korzystać ze wsparcia firmy windykacyjnej?

Firmy, które borykają się z brakiem płatności od swoich dłużników, mogą skorzystać z usług profesjonalnych firm windykacyjnych. Specjaliści, którzy poza kompetencjami twardymi, posiadają również niezbędne umiejętności miękkie. To pozwala im jeszcze lepiej słuchać argumentów i potrzeb dłużników oraz z większą skutecznością odzyskiwać przeterminowane należności na rzecz wierzycieli. Argumenty zadłużonych osób często są drogowskazem do tego, którą drogę wybrać w całym procesie. Umiejętne jego poprowadzenie pozwoli na zwiększenie skuteczności pracy oraz zachowanie profesjonalnych relacji po obu stronach sporu.