Stajesz przed wyzwaniem, jakim jest dochodzenie roszczeń za granicą? Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele polskich przedsiębiorstw posiada dłużników poza granicami naszego kraju. Odzyskiwanie tego typu należności wcale nie jest proste. Wymaga nie tylko wiedzy, ale również doświadczenia i odpowiedniego podejścia. Poznaj czynniki, które mogą utrudniać dochodzenie roszczeń za granicą i przemawiają za tym, aby w Tym obszarze zaufać profesjonalistom.

Ściąganie długów za granicą nie jest proste

Wiele osób rezygnuje z dochodzenia roszczeń za granicą ze względu na to, że uważają to za wręcz niemożliwe. To błędne przekonanie, ponieważ odpowiednio poprowadzona windykacja międzynarodowa może dać satysfakcjonujące efekty. Oczywiście cały proces nie jest prosty i wymaga odpowiedniego doświadczenia i dobrej znajomości przepisów. Jeżeli jednak procedura zostanie poprowadzona właściwie, to zagraniczne długi można odzyskać. Podczas prowadzenia windykacji międzynarodowej pojawiają się określone czynniki, które utrudniają cały proces. To sprawia, że większą skuteczność uzyskuje się, współpracując z profesjonalną firmą windykacyjną niż działając w pojedynkę.

Jakie trudności spotyka się przy dochodzeniu roszczeń za granicą?

Podczas dochodzenia roszczeń za granicą pojawiają się określone trudności. Wynikają one z uwarunkowań prawnych w danym państwie, braku kontaktów wśród lokalnych firm, bariery językowej czy też z ograniczonych zasobów ludzkich przedsiębiorstwa. Poniżej wskazujemy na aspekty, które utrudniają odzyskiwanie długów za granicą.

Bariera językowa

Bez wątpienia podstawowym czynnikiem utrudniającym dochodzenie roszczeń za granicą jest bariera językowa. Przedsiębiorcy z Polski nie zawsze płynnie porozumiewają się w języku ojczystym swoich kontrahentów. Gdy wystąpią przeterminowane należności, to trudnością może być dogadanie się nie tylko z dłużnikiem, ale również z jednostkami lokalnej administracji oraz sądami. Słownictwo prawnicze jest skomplikowane, dlatego nie warto posiłkować się w nim ogólnodostępnymi tłumaczami online. Wskazane jest skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego. To nie tylko wydłuża czas windykacji i wykonywania poszczególnych działań, ale znacznie zwiększa koszty całej procedury. Z czasem przestaje się ona opłacać. Można tego uniknąć, korzystając z usług firmy windykacyjnej, która specjalizuje się w windykacją zagraniczną w kraju przebywania dłużnika.

Brak znajomości lokalnego prawa i procedury windykacyjnej

Kolejnym utrudnieniem jest to, że w każdym państwie prawo windykacyjne jest nieco inne. W związku z tym coś, co stosuje się w Polsce, nie zawsze musi mieć zastosowanie w innym kraju i odwrotnie. Oznacza to, że prawidłowe i skuteczne dochodzenie roszczeń za granicą wymaga dobrej znajomości: lokalnego prawa, prawa międzynarodowego oraz specyfiki procedury windykacyjnej. Jakiekolwiek błędy w tym obszarze mogą powodować wydłużenie całej procedury, a nawet skutkować utratą szans na odzyskanie przeterminowanych należności. Właśnie dlatego warto zaufać profesjonalistom, którzy dopełnią wszelkich formalności, zachowają urzędowe terminy i sprawią, że windykacja nabierze tempa, a jej skuteczność wzrośnie.

Problemy ze zlokalizowaniem dłużnika

Wierzyciele często mają problemy ze zlokalizowaniem dłużnika. Występują one nawet w Polsce, a za granicą mogą tylko przybierać na sile. Jest to związane z tym, że przedsiębiorca nie zawsze zna skuteczne techniki lokalizacji dłużników lub nie potrafi z nich odpowiednio korzystać. W każdym kraju wygląda to nieco inaczej. Na szczęście windykatorzy specjalizujący się w długach transgranicznych doskonale zdają sobie z tego sprawę. Z pewnością dołożą wszelkich starań, aby szybko zlokalizować dłużnika, a następnie zastosować wobec niego legalne środki przyspieszające windykację oraz pozwalające na rozpoczęcie przewodu sądowego.

Ograniczone zasoby czasowe i ludzkie

Samodzielne dochodzenie roszczeń za granicą może być bardzo czasochłonne. Wymaga to zaangażowania zasobów ludzkich. W takiej sytuacji wybrani pracownicy lub właściciel przedsiębiorstwa skupiają się na odzyskiwaniu długów, a nie na wykonywaniu swoich podstawowych obowiązków związanych z rozwojem firmy. Ograniczone zasoby czasowe i ludzkie to jeden z powodów, dla których windykacja międzynarodowa jest często porzucana. Jak poradzić sobie z tą trudnością? Wystarczy skorzystać z usług firmy windykacyjnej, która przejmie na swoje barki znaczną część obowiązków.

Skorzystaj z naszych usług i zwiększ skuteczność windykacji międzynardowej

Borykasz się z dłużnikami za granicą, jednak obawiasz się trudności związanych z windykacją międzynarodową? Skontaktuj się z naszym ekspertem. Jako Straetus specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń za granicą. Dokładnie zapoznamy się z Twoją sytuacją, a następnie przygotujemy dla Ciebie harmonogram działań. Razem z nami zadbasz o skuteczne i profesjonalne odzyskiwanie należności od zagranicznych dłużników.