Zastanawiasz się nad otworzeniem działalności gospodarczej specjalizującej się w odzyskiwaniu długów? Wcześniej dowiedz się nieco więcej o specyfice tej branży, jej wyzwaniach oraz perspektywach na rynku polskim. Niezwykle ważne jest znalezienie odpowiedniego zaplecza biznesowego do prowadzenia firmy windykacyjnej. Jako Straetus pomagamy naszym partnerom, oferując franczyzę usług windykacyjnych.

Czym zajmuje się firma windykacyjna?

Czym właściwie zajmuje się firma windykacyjna? To podmiot, który specjalizuje się w odzyskiwaniu długów. W praktyce oznacza to, że windykator reprezentuje wierzyciela i w jego imieniu stara się nawiązać kontakt z dłużnikiem, a następnie prowadzi sprawę w celu odzyskania pieniędzy. Windykacja może być prowadzona polubownie lub w ramach postępowania sądowego.

Kto może założyć firmę windykacyjną w Polsce?

Na ten moment prowadzenie firmy windykacyjnej nie jest objęte rygorystycznymi normami. Zgodnie z przepisami polskiego prawa do otwarcia tego typu działalności nie są potrzebne żadne zezwolenia i zgody. Pieczę nad tym sektorem sprawuje Ministerstwo Sprawiedliwości i nie jest wykluczone, że w najbliższych latach usługi windykacyjne zostaną poddane dodatkowym regulacjom. Na ten moment są one jednak wolne i każdy może zdecydować się na ich świadczenie.

Z doświadczenia wiemy jednak, że na ten krok często decydują się osoby o przygotowaniu prawniczym i biznesowym, które z jednej strony doskonale orientują się w przepisach prawa, a z drugiej są w stanie skutecznie prowadzić negocjacje. Jeżeli myślisz, że to dla Ciebie, to warto zweryfikować pomysł otworzenia firmy windykacyjnej w ramach franczyzy Straetus.

Jakie perspektywy w Polsce ma firma windykacyjna?

Czy przed branżą windykacyjną w Polsce rysuje się świetlana przyszłość? Wydaje się, że tak. Jest to związane z tym, że wciąż duża liczba przedsiębiorstw ma problem z wypłacalnością. Wpływa to na pojawiające się zadłużenie. Z drugiej strony wierzyciele nie są w stanie skutecznie dochodzić swoich praw i korzystają z usług zewnętrznego partnera, który odpowiada za odzyskanie pieniędzy. Za skuteczną windykację firma ta otrzymuje wynagrodzenie ustalane wg stawki procentowej od sukcesu lub innego sposobu rozliczenia gwarantowanego przez umowę.

Dla wierzyciela jest to szansa nie tylko na zwiększenie skuteczności działania, ale również na realną oszczędność czasu i nerwów. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Krajowy Rejestr Długów, zadłużenie polskich firm w 2023 roku przekroczyło już 9 miliardów złotych. To tylko pokazuje skalę problemu. Nigdy wcześniej wyniki te nie były aż tak dramatyczne. Średnie zadłużenie polskiej firmy to 36,4 tys. złotych. Zawirowania gospodarcze, pandemia koronawirusa i wojna tocząca się za naszą wschodnią granicą sprawiają, że problem ten może jeszcze narastać. Rośnie też zapotrzebowanie na usługi windykacyjne. Jeżeli jako windykator wykażesz skuteczność działania, to z pewnością zbudujesz ugruntowaną pozycję na rynku. Bez problemu znajdziesz podmioty, które będą potrzebowały Twojej pomocy w ściąganiu swoich wierzytelności.

Dobre zaplecze biznesowe do prowadzenia firmy windykacyjnej – gdzie je znaleźć?

Wpływ na opłacalność prowadzenia firmy windykacyjnej ma odpowiednie zaplecze biznesowe. Warto wybrać duże miasto, w którym funkcjonuje wiele przedsiębiorstw. Im więcej firm, tym większa szansa na to, że wiele z nich będzie miało problemy ze skutecznym odzyskiwaniem długów. Choć konkurencja też jest spora, to jednak wybór dużego miasta na otwarcie działalności windykacyjnej redukuje ryzyko fiaska biznesowego. Do polecanych lokalizacji należą m.in. Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Lublin, Białystok czy też Olsztyn. W ostatnich latach również w mniejszych miastach powiatowych rośnie zapotrzebowanie na usługi windykacyjne.

Oczywiście lokalizacja to nie wszystko. Warto zadbać o odpowiednie zaplecze w postaci wiedzy merytorycznej i branżowych szkoleń. Dobry windykator charakteryzuje się doskonałą znajomością prawa oraz wysoko rozwiniętymi kompetencjami miękkimi. Umie również skutecznie wykorzystywać techniki negocjacji. Jako Straetus dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić naszym franczyzobiorcom niezbędne zaplecze w postaci bazy wiedzy, szkoleń i doraźnych konsultacji. Zależy nam na Twoim sukcesie, ponieważ buduje on również naszą pozycję na rynku.

Franczyza Straetus – profesjonalna windykacja dla firm

Jako Straetus jesteśmy jedyną firmą w Polsce, która oferuje franczyzę profesjonalnych usług biznesowych. Model ten doskonale sprawdza się na lokalnym gruncie. Nasze usługi cieszą się popularnością wśród wierzycieli, a nasi windykatorzy gwarantują wysoką skuteczność działania. Na co dzień pomagamy nie tylko w rozpoczęciu działalności, ale również oferujemy branżowe szkolenia i dostęp do skutecznego know-how. Wszystko po to, by Twoja firma windykacyjna szybko budowała swoją pozycję na rynku. Jeżeli myślisz o otwarciu działalności w tym sektorze, to zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszym ekspertem ds. franczyz.