Problemy z odzyskaniem należności od kontrahentów to zmora większości firm. Co robić, jeżeli, pomimo najszczerszych chęci, nie jesteśmy w stanie wyegzekwować zapłaty od klienta? Podpowiadamy, dlaczego zatrudnienie profesjonalnego windykatora będzie w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem.

Profesjonalne usługi czy działanie na własną rękę?

W przypadku problemów ze ściągnięciem należności mamy do wyboru kilka rozwiązań. Możemy utworzyć własny dział windykacji i zatrudnić pracowników, którzy będą zajmowali się niespłaconymi długami, wynająć zewnętrzną firmę windykacyjną, ewentualnie zająć się ściąganiem długów samodzielnie. To, która opcja będzie dla nas bardziej odpowiednia, zależy od wielu czynników, spośród których najistotniejszy to wielkość naszego przedsiębiorstwa. Małym firmom tworzenie własnego działu windykacji zwyczajnie się nie opłaca. Dlaczego?

Przede wszystkim ze względu na czas, jaki zajmuje odzyskiwanie długów na własną rękę. Firma windykacyjna nie tylko szybciej upora się z problemem, ale także zadba o prewencyjne zabezpieczenie procedur ściągania należności. W przypadku małych przedsiębiorstw w grę wchodzą także kwestie budżetowe. W niektórych przypadkach profesjonalni windykatorzy pobierają opłatę dopiero po odzyskaniu należności, zatem ich usługi opłacają się bardziej niż utrzymywanie pracowników własnego działu windykacji. Niebagatelne znaczenie ma też fakt, że prawo działa na korzyść przedsiębiorców. W myśl ustawy z 2013 roku kosztem windykacji należności może zostać obciążony dłużnik. Zatrudnienie profesjonalnego windykatora staje się więc dla wierzyciela niezwykle opłacalnym rozwiązaniem.

Profesjonalne usługi windykacyjne to same korzyści dla przedsiębiorców

Chociaż problemy ze ściągnięciem należności to chleb powszedni większości firm, polskie prawo stoi po stronie wierzyciela. Zatrudniając zewnętrzną firmę windykacyjną nie tylko mamy większe szanse na ściągnięcie długu, ale samym kosztem windykacji możemy obciążyć dłużnika. Dlatego dla małych i średnich firm opcja zatrudnienia profesjonalnej firmy windykacyjnej zwykle opłaca się bardziej niż ściąganie długów na własną rękę.