Ściąganie należności za zaległe faktury to codzienność wielu przedsiębiorców w Polsce. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się przedstawiciele MŚP – często wystarczy już jeden miesiąc w opóźnieniu płatności od kontrahentów, by firma znalazła się w poważnych tarapatach finansowych. Tymczasem pandemia trwa już ponad rok i poczyniła wielkie szkody w całej gospodarce. Zatory płatnicze są codziennością w wielu branżach, a koniunktura wcale nie jest rewelacyjna. Różne branże odczuły spowolnienie i realny strach klientów przed wydawaniem pieniędzy.

Jak zapobiec zatorom płatniczym?

Dobrym pomysłem może okazać się współpraca z firmą windykacyjną, która specjalizuje się w obsłudze wierzytelności. Wieloletnie doświadczenie i umiejętności negocjacyjne procentują zwykle skutecznym odzyskaniem zaległych środków. Mali przedsiębiorcy rzadko korzystają jednak z tego rozwiązania. Obawiają się, że podjęcie windykacji zakończy współpracę z danym kontrahentem. Okazuje się jednak, że udział mediatora w trudnych negocjacjach pozwala na zachowanie profesjonalizmu i sprzyja podtrzymaniu relacji biznesowej. Drugim czynnikiem ograniczającym są koszty windykacji. Niewielu przedstawicieli sektora MŚP zdaje sobie sprawę z możliwości prowadzenia windykacji na koszt dłużnika.

Czy to dobry moment na nawiązanie współpracy z firmą windykacyjną?

Największa szansa na odzyskanie długu ma miejsce w pierwszych 3 miesiącach po upłynięciu terminu płatności. Jeśli tylko w Twojej firmie pojawiły się zatory płatnicze, to warto poszukać dobrej firmy windykacyjnej. Im wcześniej rozpoczną się negocjacje zmierzające do odzyskania należności, tym większa szansa na spłatę zobowiązania. Firma windykacyjna może też skupić się na monitorowaniu należności, czyli przypominaniu kontrahentom o zbliżającym się terminie zapłaty, co dodatkowo podnosi szanse na uregulowanie zobowiązania.

Z perspektywy przedsiębiorcy współpraca z firmą windykacyjną, która zajmie się monitorowaniem płatności i obsługą wierzytelności, jest bardzo dobrym pomysłem. Pozwala oddelegować zadania związane z rozliczeniami do specjalistów i skupić się na prowadzeniu biznesu bez obaw o zatory płatnicze.