Małe i średnie przedsiębiorstwa należą do najbardziej narażonych na problemy związane z zatorami płatniczymi oraz egzekwowaniem należności od swoich kontrahentów. Oznacza to, że tacy przedsiębiorcy często muszą korzystać z różnych sposobów na odzyskiwanie długów. Czego nie robić, jeśli zależy Ci na skutecznym ściąganiu należności?

Nie strasz dłużników

Chociaż zależy nam na odzyskaniu należnych nam pieniędzy, musimy działać w granicach prawa. W żadnym wypadku nie wolno uciekać się do potencjalnie szkodliwych zachowań, takich jak groźby lub zastraszanie. Są to niezgodne z prawem próby wywierania nacisku na osobę zadłużoną. Metody działania ograniczają się zawsze do nawiązania kontaktu i podjęcia negocjacji z dłużnikiem.

Nie działaj bez przygotowania

Konieczne jest zapoznanie się z obowiązującymi przepisami prawnymi, które regulują dozwolone czynności podczas ściągania należności. Tylko z taką wiedzą będziemy w stanie uniknąć pomyłek, które mogą doprowadzić do negatywnych konsekwencji prawnych. Zgodnie z polskim systemem wierzyciel jest zobowiązany do przestrzegania praw dłużnika. Musi jednocześnie uszanować jego dobra osobiste. Dokładna znajomość kodeksu karnego jest niezbędna, aby móc skutecznie i legalnie egzekwować swoje należności. W przeciwnym razie dobrze poinformowani dłużnicy mogą wykorzystać naszą niewiedzę, aby jak najdłużej uniknąć potrzeby spłacenia długu.

Nie zwlekaj z rozpoczęciem windykacji

Im dłużej ignorujemy istniejące zadłużenia, tym bardziej wzrasta ryzyko, że nie uda się nam odzyskać pieniędzy. Zazwyczaj po upływie 12 miesięcy od terminu spłaty należności, mamy 25% szansy na powodzenie. Właśnie dlatego kluczowy jest sprawny monitoring płatności. Pozwoli nam szybko wykryć wszelkie opóźnienia, które mogą świadczyć o potencjalnych problemach z danym kontrahentem.

Jak widać, windykacja nie jest prostym zadaniem. Dlatego wiele przedsiębiorstw decyduje się nawiązać współpracę z doświadczonymi firmami windykacyjnymi. Posiadają one dużą wiedzę z tej dziedziny i z ich pomocą znacznie zwiększymy szanse na odzyskanie naszych pieniędzy.