Ściąganie wierzytelności nie jest ani proste, ani przyjemne. Dodatkowym utrudnieniem jest sytuacja, w której naszym dłużnikiem jest firma zagraniczna. W takich okolicznościach odzyskanie należności jest zadaniem o wiele trudniejszym. Jak przygotować się do windykacji międzynarodowej?

Windykacja polubowna

To zdecydowanie najkorzystniejsza forma windykacji. Problemy finansowe mogą przytrafić się każdemu, nawet kontrahentowi, z którym współpracowaliśmy z sukcesami wiele lat. Zanim więc rozpoczniesz tzw. twardą windykację, należy próbować załatwić sprawę polubownie – będzie to rozwiązanie korzystne dla obu stron.

Jak podejść do windykacji polubownej? Zawsze najlepszym rozwiązaniem są negocjacje. Warto wspomnieć klientowi, że rozumie się jego problemy i w interesie obu firm jest znalezienie optymalnego rozwiązania. Na tym etapie, jeśli klient podejmuje dialog, warto rozważyć wprowadzenie spłaty ratalnej. Windykacja polubowna może być prowadzona przy pomocy profesjonalistów z firmy windykacyjnej.

Europejski nakaz zapłaty

To stosunkowo nowe narzędzie w wachlarzu możliwości. Dzięki rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej możliwe jest wydanie europejskiego nakazu zapłaty. Przepisy umożliwiają zabezpieczenie środków na koncie bankowym dłużnika niezależnie od tego, w którym państwie zarejestrowana jest zadłużona firma.

Windykacja sądowa

To najtwardszy, zarazem ostateczny etap windykacji międzynarodowej. Odbywa się on przy udziale sądu, który wydając wyrok skazujący, nakazuje dłużnikowi spłatę zobowiązań. Warto jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie ostateczne i warto je stosować wtedy, gdy wcześniejsze upomnienia nie przynoszą spodziewanego efektu.

Warto wspomnieć też, że ten proces windykacji jest dosyć czasochłonny i kosztowny, dlatego należy wykorzystywać go przede wszystkim przy windykacjach dużych zobowiązań finansowych.

Windykacja międzynarodowa – samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

Coraz więcej firm decyduje się na współpracę z profesjonalistami. Głównym argumentem, który za tym przemawia, jest czasochłonność całej procedury. Skuteczna windykacja międzynarodowa wymaga dużej wiedzy i zaangażowania. Jeśli chcesz odzyskać swoje pieniądze od zagranicznego dłużnika, to możemy Ci w tym pomóc. Od lat skutecznie realizujemy działania windykacyjne poza granicami Polski.