Wiele przedsiębiorstw ma problemy finansowe. Niespłacone zobowiązania wywołują efekt domina – powodują zatory płatnicze u partnerów biznesowych. Jeśli Twoja firma znalazła się w takiej sytuacji, rozpocznij działania windykacyjne. Możesz również zdecydować się na sprzedaż wierzytelności.

Kiedy można sprzedać dług?

Sprzedaż długu to inaczej cesja wierzytelności. Sprzedający i kupujący zawierają umowę cywilnoprawną, która skutkuje zmianą wierzyciela. A zatem zmienia się osoba lub podmiot, który będzie egzekwował należności. Sprzedaż długu regulowana jest przez zapisy z kodeksu cywilnego zawarte w artykułach od 509 do 516. W zasadzie można sprzedać każdy dług, o ile nie ma w umowie między podmiotami zastrzeżenia umownego co do tej kwestii, nie występuje sprzeczność z właściwością zobowiązania lub też procedura nie narusza ogólnie obowiązującego prawa. Dlatego wielu przedsiębiorców, którzy nie chcą już dłużej tracić czasu i środków na windykację, decydują się na sprzedaż wierzytelności innej jednostce.

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″ custom_padding__hover=”|||” custom_padding=”|||”][et_pb_text background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.0.101″ background_layout=”light” text_orientation=”left”]

Zalety sprzedaży długu

Odzyskiwanie zaległych pieniędzy od dłużnika może być bardzo długotrwałe. Nawet jeśli zdecydujemy się na postępowanie sądowe, samo rozpatrzenie sprawy może trwać długie miesiące. A to dla firmy oznacza zamrożenie środków. Sprzedając dług, można od razu otrzymać płatność. Wysokość kwoty jaką odzyskamy nie będzie jednak identyczna jak wysokość zobowiązania. Ceny można zawsze negocjować aż do momentu, w którym opłaci Ci się ten dług sprzedać. Ponadto sprzedając wierzytelność, eliminujesz konieczność prowadzenia postępowania sądowego. Kiedy dochodzi do cesji, to nowy właściciel długu zajmuje się odzyskaniem pieniędzy.