Kiedy warto zwrócić się do firmy windykacyjnej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy zwrócić się do firmy windykacyjnej. Jeden przedsiębiorca, któremu klienci zalegają z przelewami, sam będzie się ponownie kontaktował, wysyłał przedsądowe wezwanie do zapłaty za pobraniem, a nawet skieruje sprawę do e-sądu. Inny będzie czuł się niepewnie już w momencie, gdy dłużnik zacznie wysyłać nieprzyjemne wiadomości lub całkowicie będzie ignorował wierzyciela, dopóki nie doświadczy konsekwencji w postaci egzekucji komorniczej.

Co do zasady: kiedy przekazujesz niezapłaconą fakturę do agencji windykacyjnej:

  • Kiedy minął termin przelewu określony na fakturze lub na umowie, a środki nie dotarły na konto wierzyciela. Próba wyjaśnienia sprawy z wierzycielem nie przyniosła skutku,
  • gdy dłużnik jest opryskliwy, obwinia wierzyciela, a kontakt z nim jest źródłem stresu,
  • kiedy nie ma szans na polubowne rozwiązanie i konieczne jest skierowanie sprawy do sądu, a wierzyciel nie poradzi sobie z formalnościami i chce, by firma windykacyjna dopełniła wszelkich formalności.

Jak firma windykacyjna pozwala odzyskać dług?

Firma windykacyjna zbiera wszystkie dokumenty i kontakt do dłużnika. Najpierw próbuje rozwiązać sprawę polubownie, jeśli wierzyciel się zgadza, pozwala dłużnikowi spłacić dług w ratach lub w późniejszym terminie (z odsetkami karnymi lub bez). Jeśli dłużnik nie jest zainteresowany współpracą polubowną, firma windykacyjna wyciąga konsekwencje, pierwszą może być umieszczenie dłużnika w krajowym rejestrze długów. Windykacja to skuteczna negocjacja w imieniu klienta, więc stały kontakt z dłużnikiem jest kluczem do sukcesu w znalezieniu rozwiązania zatoru płatniczego. Firma windykacyjna zajmuje się też wysyłką przedsądowych wezwań do zapłaty faktury, za potwierdzeniem odbioru. Gdy te kroki nie przekonają dłużnika do spłaty długu, ma miejsce sprawa w sądzie, a następnie egzekucja komornicza. Firma windykacyjna czuwa, by proces odzyskania długu przebiegał szybko i sprawnie.

Twój klient nie płaci faktur w terminie? Boisz się o płynność finansową? Skonsultuj się z firmą windykacyjną Straetus, która na podstawie dokumentów oszacuje szanse na odzyskanie długu, koszty działań sądowych i kwotę, jaką finalnie uda Ci się odzyskać.