Ostatnie lata są bardzo udane dla Lublina. Mimo zawirowań związanych z pandemią koronawirusa i wybuchem wojny na Ukrainie, stolica województwa lubelskiego utrzymała stabilny rozwój i plasuje się w czołówce polskich miast przyjaznych biznesowi. Oczywiście przed podjęciem decyzji o prowadzeniu biznesu w Lublinie warto wykonać indywidualną analizę dla swojego sektora pod kątem progów wejścia, a także wypłacalności potencjalnych kontrahentów. Sprawdź, czy Lublin to dobre miejsce na biznes.

Polska czołówka w klasyfikacji dużych miast

Eksperci i przedstawiciele lubelskiego ratusza zwracają uwagę na to, że Lublin przeżywa obecnie jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy okres w swojej historii. Dotyczy to rozwoju miasta, a także wzrostu komfortu życia jego mieszkańców. Zostało to docenione przez analityków magazynu Forbes, którzy w 2021 roku uplasowali Lublin na 3. miejscu w rankingu „Miast Przyjaznych dla Biznesu”. Podczas przygotowywania rankingu brano pod uwagę m.in. liczbę przedsiębiorców, poziom ich wypłacalności, a także warunki stworzenie przedstawicielom biznesu przez lokalne władze. Aspekty te przemawiają za tym, aby rozważyć Lublin jako miasto do prowadzenia własnej firmy.

Co przemawia za Lublinem jako miejscem prowadzenia biznesu?

Warto zwrócić uwagę na to, co przemawia za Lublinem jako miejscem do prowadzenia biznesu. Przede wszystkim to największe miasto na wschodzie Polski. Jednocześnie Lublin stanowi ostatni duży ośrodek Unii Europejskiej w kierunku wschodu. Dzięki temu władze miasta z dużą skutecznością pozyskują i inwestują środki unijne w rozwój lokalnej infrastruktury. Już teraz Lublin jest dobrze skomunikowany drogowo, kolejowo i lotniczo z innymi częściami Polski. To niezwykle ważne w kontekście prowadzenia biznesu, który opiera się na logistyce lub wymaga częstych podróży służbowych.

Kolejnym atutem Lublina jest to, że jest to stosunkowo młode miasto. Najnowsze danie wskazują na to, że ponad 50% mieszkańców Lubelskiego Obszaru Metropolitarnego znajduje się w wieku produkcyjnym, a blisko 50% to ludzie poniżej 40. roku życia. Dobra oferta uczelni wyższych i szkół zawodowych sprawia, że każdego roku na rynek pracy trafiają ambitne i dobrze przygotowane osoby. Z punktu widzenia przedsiębiorcy ważne jest również to, że średni koszt prowadzenia biznesu jest nawet o 20% niższy niż w przypadku Polski Centralnej, Północnej i Zachodniej. W takich warunkach dużo łatwiej o utrzymanie wypłacalności i stabilnych zysków. Ewentualna windykacja długów w Lublinie również powinna być skuteczna.

Czy firmy z Lublina są wypłacalne?

Ze względu na korzystne warunki do prowadzenia biznesu, firmy w Lublinie należą do najbardziej wypłacalnych w Polsce. Pomaga to w zachowaniu płynności finansowej przez przedsiębiorców, którzy funkcjonują w różnych sektorach rynku. Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, w której wybrany kontrahent straci cash flow i dojdzie do jego niewypłacalności. W związku z tym przed podjęciem każdej współpracy rekomenduje się dokładną weryfikację partnera biznesowego, w tym sprawdzenie jego rejestru i informacji dotyczących wypłacalności. Jeżeli w Twoim przypadku pojawią się dłużnicy, to windykacja długów w Lublinie może być skutecznie prowadzona za wsparciem ekspertów Straetus. W stolicy Lubelszczyzny posiadamy jedno ze swoich biur.

Spokojne tempo życia

Dla przedsiębiorców znających realia Warszawy, Trójmiasta czy też zachodniej Polski, życie w Lublinie może okazać się miłym zaskoczeniem. Wydaje się, że ludzie żyją tu spokojniej, mają więcej czasu i mniej zmartwień. Przekłada się to na mniej problemów związanych z prowadzeniem działalności. Ponadto lokalne urzędy oferuję kompleksowe wsparcie w załatwianiu niezbędnych formalności, co znacznie skraca wiele procesów. Nawet gdy pojawi się problem z dłużnikiem, to windykacja długów w Lublinie może trwać krócej i charakteryzuje się dużą skutecznością. Na szczęście do tego typu problemów dochodzi stosunkowo rzadko, ponieważ lubelscy kontrahenci są wypłacalni i rzetelni. Przemawia to za inwestycją w tym regionie.

Co w przypadku problemów z dłużnikami w Lublinie?

Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której jeden z Twoich kontrahentów w Lublinie unika płatności zaległych faktur, to warto szybko wdrożyć procedurę windykacyjną. Wszystko po to, aby zwiększyć skuteczność odzyskiwania długów i zachować płynność finansową przedsiębiorstwa. W tym celu warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, którzy znają realia lubelskiego rynku oraz są w stanie zachować lokalne standardy windykacji. Oczywiście wszystko w zgodzie z literą prawa, aby nie narazić na szwank renomy wierzyciela i jego pozycji rynkowej.

Windykacja długów w Lublinie to nasza specjalność. Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem, jeżeli potrzebujesz usług takich jak monitoring płatności, wywiad gospodarczy czy windykacja należności.