Skuteczna windykacja długów wymaga odpowiedniej znajomości ludzkiej psychiki, przepisów prawa, a także wyczucia. Istnieją określone zasady dotyczące tego, co wolno, a czego nie wolno robić podczas windykacji. Z jednej strony proces musi być prowadzony zgodnie z prawem, a z drugiej należy zachować również odpowiednie podejście i empatię, aby doprowadzić do pomyślnego zakończenia sprawy i odzyskania przeterminowanych należności. Poznaj 7 zasad skutecznej windykacji długów.

1.  Nie groź i nie zastraszaj

Brak zapłaty przeterminowanych należności może przełożyć się na kondycję finansową Twojej firmy i nie tylko. To sprawia, że skuteczna windykacja długów to coś, na co warto postawić. Niezależnie od tego, jak bardzo stresująca i wymagająca jest dana sytuacja, to pod żadnym pozorem nie powinno się zastraszać dłużnika, ani mu grozić. Tego typu groźby są karalne i mogą sprawić, że odzyskanie należności będzie jeszcze trudniejsze, a wierzyciel narazi się na poważne konsekwencje prawne. Choć o to trudno, to nerwy warto mieć na wodzy i podejść do całego procesu ze spokojem. Tylko w ten sposób skuteczna windykacja długów będzie możliwa.

2.  Nie obrażaj dłużnika

Pod żadnym pozorem nie powinno się również obrażać dłużnika. Wówczas wierzyciel może zostać posądzony o zniesławienie. To zadziała tylko na korzyść dłużnika i rozciągnie całą procedurę w czasie. Im trwa ona dłużej, tym bardziej skuteczna windykacja długów jest zagrożona. Nawet jeżeli po raz setny słyszysz tę samą wymówkę, to zachowaj spokój i postaw na umiejętności miękkie i negocjacyjne, a nie na agresję słowną.

3.  Wykaż empatię i zrozumienie

Istnieją różne życiowe sytuacje, które mogą powodować występowanie długów. W związku z tym skuteczna windykacja długów wymaga od wierzyciela lub jego reprezentanta odpowiedniej empatii i zrozumienia. Oczywiście należy zachować w tym właściwy balans, ponieważ docelowo chcesz doprowadzić do odzyskania przeterminowanych należności. Jeżeli dług dotyczy wieloletniego partnera biznesowego i przytrafia się po raz pierwszy, to warto mieć odrobinę więcej wyrozumiałości. Skuteczna windykacja długów opiera się na wzajemnej współpracy, a zbyt agresywne podejście może doprowadzić do zerwania wieloletnich relacji biznesowych. Oczywiście mniej cierpliwości należy mieć wobec podmiotów, które już przy pierwszej współpracy unikają należnej zapłaty.

4.  Przygotuj się na wymówki

Jako osoba odpowiadająca za ściągnięcie długów musisz być przygotowany na wymówki dłużników. Nigdy nie zostawiaj ich bez odpowiedzi i staraj się prowadzić rozmowę w ten sposób, aby poznać realne przyczyny braku płatności. Każda kolejna wymówka wydłuża proces i sprawia, że osiągnięcie satysfakcjonującego porozumienia jest coraz mniej realne.

5.  Rozpocznij procedurę jak najszybciej

Ostatnie lata to czas, w którym coraz częściej dochodzi do zjawiska przeterminowanych należności. Wpływ na to mają m.in. gorsza sytuacja gospodarcza podmiotów, zawirowania na rynku związane z pandemią koronawirusa oraz wybuch wojny na Ukrainie. To sprawia, że procedurę skutecznej windykacji długów należy rozpocząć jak najszybciej. Dzięki temu zwiększysz szansę na odzyskanie należności. Może dojść do sytuacji, że dany podmiot ma kilku wierzycieli i wówczas czas zgłoszenia może mieć wpływ na to, na którym miejscu Twoja firma zostanie umieszczona w kolejce do spłaty.

6.  Skieruj sprawę do sądu

Jeżeli skuteczna windykacja długów metodą polubowną jest niemożliwa lub nieefektywna, to nie powinno się zwlekać ze zgłoszeniem sprawy do sądu. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy dłużnik unika kontaktu, zwleka z płatnością i wymyśla nowe wymówki. W takiej sytuacji trudno o kompromis poza salą sądową, dlatego rekomenduje się złożenie pozwu o zapłatę. Niestety może to zburzyć relacje biznesowe z danym podmiotem. Jeżeli jednak nie wyraża on chęci zapłaty należności, to prawdopodobnie dalsza współpraca z takim kontrahentem przysporzyłaby jeszcze więcej kłopotów.

7.  Postaw na profesjonalne wsparcie

Prowadzenie skutecznej windykacji długów nie jest rzeczą prostą. W związku z tym warto postawić na sprawdzone rozwiązania i wsparcie profesjonalnej firmy windykacyjnej. Windykator powinien mieć wiedzę w zakresie: przepisów prawnych, procesów windykacyjnych, negocjacji oraz wysoko rozwinięte kompetencje miękkie. Ponadto cała procedura jest czasochłonna i jako właściciel biznesu możesz nie mieć wystarczająco dużo czasu na prowadzenie jej równolegle do bieżącej działalności firmy. Oddelegowanie do tego zadania pracowników z innych stanowisk również może okazać się mało skuteczne. W związku z tym nie ma co ryzykować i zdecydowanie lepiej postawić na doświadczenie specjalistów.

Jeżeli masz problem z dłużnikiem, który unika zapłaty należności, to zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z zespołem naszych ekspertów. Wesprzemy Cię w całym procesie i zwiększymy szanse na to, że odzyskasz swoje pieniądze.