Istnieje wiele możliwości przeprowadzenia skutecznego wywiadu gospodarczego, a najpowszechniejszy jest OSINT, czyli biały wywiad. Jest to forma pozyskiwania informacji z ogólnodostępnych źródeł np. dostępnych w internecie.

Wywiad gospodarczy dzięki internetowi można przeprowadzić z dużymi sukcesami

Internet daje dostęp do social mediów, archiwów, artykułów w mass mediach. Można korzystać z blogów firmowych, stron internetowych oraz innych udostępnianych w internecie informacji. Są to dane jawne, dostępne dla każdego, bez konieczności podawania jakichkolwiek kodów dostępu. To pozwala firmie windykacyjnej sprawdzić, czy kontrahent z którym zamierzasz rozpocząć współpracę faktycznie prowadzi legalną działalność, jaką ma opinię w sieci oraz czy jest wypłacalny.

Biały wywiad okazuje się bardzo przydatny przy egzekwowaniu należności. Można sprawdzić prawdomówność nieuczciwego kontrahenta poprzez prześledzenie jego social mediów. Mówi, że nie ma pieniędzy? To skąd wziął je na wycieczkę zagraniczną z całą rodziną, z której zdjęcia publikuje na profilu na Facebooku? W internecie nie da się nic ukryć, jeżeli tylko udostępnia się z własnej woli informacje.

Wybrane narzędzia, z których możesz skorzystać przeprowadzając wywiad gospodarczy w internecie

  1. Wyszukiwarka Google – wystarczy podać trafne zapytania, a pojawi się pełna lista informacji, które mogą okazać się bardzo przydatne.
  2. Bazy przedsiębiorców – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej; Krajowy Rejestr Sądowy.
  3. Monitoring mediów; Notowania giełdowe.
  4. Biuletyn Informacji Publicznych.
  5. Informacje o pojazdach – numer VIN; baza polis i szkód ubezpieczeniowych.
  6. Mapy i zdjęcia satelitarne.
  7. Giełdy wierzytelności dłużników.
  8. Fora internetowe.

OSINT ma szereg pozytywnych zastosowań, dlatego warto z niego korzystać w kontekście zbierania informacji o kontrahentach, jak i problematycznych płatnikach.