Biały wywiad, czyli OSINT to metoda pozyskiwania informacji z cyberprzestrzeni, które pochodzą z jawnych źródeł. Ta metoda legalnego wywiadu gospodarczego jest chętnie wykorzystywana przez firmy windykacyjne zbierające informacje o nierzetelnych płatnikach dla swoich klientów.

Precyzyjne dane i rzeczowe informacje

OSINT gwarantuje pozyskanie wielu istotnych informacji ze środków masowego przekazu i social mediów. Firmy windykacyjne, które specjalizują się w prowadzeniu wywiadów gospodarczych traktują tę metodę jako bardzo trafną, umożliwiającą bardzo dokładne prześwietlenie dłużników.

Cechą charakterystyczną działań w ramach białego wywiadu jest korzystanie wyłącznie z jawnych i etycznych metod pozyskiwania informacji. Nie ma tutaj mowy o działaniu na granicach prawa. Firma windykacyjna, dbając o interesy klientów, nie naraża ich na oskarżenia o nielegalne szpiegostwo gospodarcze.

Źródłem informacji są ogólnodostępne zasoby, z których można pobrać dane. Nie są one w żaden sposób ograniczone czy utajnione. Pozyskiwanie danych na każdym etapie nie wiąże się ze stosowaniem nielegalnych działań np. rozszyfrowywaniem haseł, manipulacji czy podstępu.

W dzisiejszych działaniach biznesowych biały wywiad OSINT jest bardzo chętnie stosowany, ponieważ umożliwia pozyskanie niezbędnych informacji o kontrahentach w zakresie ich sytuacji prawnej, finansowej, handlowej i ekonomicznej. Przedsiębiorca może na podstawie zgromadzonych materiałów oszacować ryzyko wiążące się z podjęciem współpracy.

Narzędzia niezbędne przy prowadzeniu białego wywiadu

Internet daje dostęp do wielu istotnych informacji, szczególnie za pośrednictwem portali społecznościowych. Część informacji można zdobyć na Facebooku, Twitterze, Instagramie czy YouTube. Wiele osób dobrowolnie udostępnia wiele zasobów informacyjnych, które często potwierdzają tezę, że współpraca z danym podmiotem może okazać się ryzykowna.

Firmy windykacyjne, sprawdzając dłużników, korzystają przede wszystkim z wyszukiwarek Google, baz przedsiębiorców (CEiDG, KRS), monitoringu mediów, notowań giełdowych, BIP, map i zdjęć satelitarnych.