Przedstawiamy najczęstsze mity pojawiające się w kontekście działań prowadzonych w ramach wywiadu gospodarczego.

MIT 1: Wywiad gospodarczy jest nową metodą pozyskiwania informacji

Wywiad gospodarczy jest techniką pozyskiwania ważnych dla przedsiębiorców informacji tak naprawdę od czasów rewolucji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Nowością są natomiast kanały, z jakimi można do nich docierać np. internet.

MIT 2: Informacje pozyskiwane są w nielegalny sposób

Wywiad gospodarczy przeprowadza się przy użyciu ogólnodostępnych źródeł np. krajowego rejestru sądowego, CEiDG oraz innych platform, które w legalny sposób gromadzą dane o przedsiębiorcach, ich finansach oraz prowadzonej działalności. Nie może tu być mowy o pozyskiwaniu informacji poprzez ich wykradanie.

MIT 3: Wywiad gospodarczy przeprowadzają wyłącznie detektywi

Firma windykacyjna na zlecenie przedsiębiorcy może przeprowadzić wywiad gospodarczy w celu zgromadzenia informacji o potencjalnym partnerze biznesowym. Stosuje w tym celu wyłącznie legalne metody gromadzenia danych.

MIT 4: Wywiadem gospodarczym zajmują się zagraniczne agencje

Oczywiście możesz skorzystać z usług lokalnej firmy przeprowadzającej wywiad gospodarczy w kraju, z którego pochodzi Twój kontrahent. Jednak krajowe firmy windykacyjne ze specjalnością windykacji międzynarodowej świetnie radzą sobie z pozyskiwaniem niezbędnych informacji o spółkach zagranicznych i ich historii.

MIT 5: Wywiad gospodarczy przeprowadzany jest bardzo rzadko

Wywiad gospodarczy jest coraz popularniejszą opcją wśród przedsiębiorców. Korzysta z niego wiele firm chcących zapewnić bezpieczeństwo w relacjach biznesowych, bez narażania się na niepotrzebne straty. Praktycznie wszystkie europejskie firmy korzystają z tej techniki pozyskiwania informacji o kontrahentach.

Wywiad gospodarczy – ważne informacje dla Twojej firmy

Korzystaj z nowoczesnych narzędzi, które umożliwiają bezpieczne prowadzenie transakcji biznesowych. Nie daj zwodzić się mitom, które w nieprawdziwy sposób przedstawiają wywiad gospodarczy.