Niezapłacone faktury przez partnerów biznesowych to problem, który dotyka wielu przedsiębiorców. Niestety złym standardem rynkowym staje się przeciąganie terminu płatności i regulowanie należności po czasie. Zdarza się też, że dłużnicy unikają zapłaty, co negatywnie wpływa na sytuację finansową wierzyciela. Ten ostatni może zastanawiać się nad tym, czy windykowanie niezapłaconych faktur ma sens? Oczywiście, że tak. Powinieneś rozpocząć ten proces jak najszybciej.

Powszechne zjawisko, z którym warto walczyć

Niestety zjawisko niepłacenia faktur zgodnie z terminem jest powszechne. Wydaje się, że w ostatnich latach skala tego problemu jeszcze wzrosła. Dłużnicy przeciągają płatność lub nawet jej unikają. W ten sposób finansują swoją działalność z cudzych pieniędzy. Do tego sytuacja gospodarcza sprzyja wymyślaniu nowych wymówek, które mają usprawiedliwić zwłokę. Popularne z nich to m.in.: problemy z koronawirusem, brak płatności faktur przez kontrahentów dłużnika czy też problemy finansowe związane z trudną sytuacją gospodarczą i rosnącą inflacją. Oczywiście w większości przypadków to klasyczna gra na czas. Jeżeli dotyka Cię problem niezapłaconych przez klientów faktur, to koniecznie walcz z tym zjawiskiem. Szybko rozpocznij proces windykacji, aby zwiększyć szanse na odzyskanie swoich środków.

Dlaczego windykowanie niezapłaconych faktur ma sens?

Windykowanie niezapłaconych faktur ma sens i powinien na to zwrócić uwagę każdy przedsiębiorca. Zaniechanie tego może prowadzić do dużych start finansowych, a w skrajnych przypadkach może powodować problemy z wypłacalnością wierzyciela i zachwiać jego sytuację na rynku. Nie powinno się przechodzić do porządku dziennego nad żadną przeterminowaną fakturą. To Twoje pieniądze, których ktoś próbuję Cię pozbawić.

Skuteczna windykacja wierzytelności może okazać się kluczowa dla przyszłości Twojej firmy. Niezależnie od odzyskiwanej kwoty pokazujesz w ten sposób, że jesteś solidną marką i dbasz o swój interes. Jeżeli klienci raz zobaczą, że mogą nie płacić, to problem ten będzie narastał. Im większa jego skala, tym większe problemy z Twoją wypłacalnością. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do zaburzenia cash flow przedsiębiorstwa oraz dokonywania przez nie płatności po czasie. W ten sposób napędza się spirala, która negatywnie oddziałuje na cały rynek.

Świadome prowadzenie biznesu to podstawa

Jednym z fundamentów sukcesu biznesowego jest świadomość. Przedsiębiorca powinien być świadomy posiadanych zasobów, możliwości oraz ryzyk i problemów. Do tych ostatnich zaliczane są przeterminowane faktury. To realna strata, do której nie powinno się dopuszczać. Oczywiście windykacja niezapłaconych faktur nie należy do najprostszych, jednak warto stosować ją zawsze wtedy, gdy masz do czynienia z nieuczciwym klientem lub partnerem biznesowym. Im zwłoka jest dłuższa, tym mniejsze Twoje szanse na odzyskanie pieniędzy. Uwzględnij to, planując swoje kolejne działania, i relatywnie szybko zdecyduj się na uruchomienie procesu windykacji.

Odzyskiwać we własnym zakresie czy z firmą windykacyjną?

Dróg do odzyskania przeterminowanych należności może być kilka. Każda z nich jednak ma doprowadzić do skutecznego rozwiązania sporu i odzyskania pieniędzy. Proces windykacji możesz prowadzić we własnym zakresie lub zdecydować się na powierzenie sprawy zewnętrznej firmie windykacyjnej. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. W większości przypadków optymalnym wyborem jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednie przygotowanie i wiedzę w obszarze windykacji. Jest to związane z tym, że jako przedsiębiorca możesz nie posiadać wystarczających zasobów ludzkich i kompetencji, przez co windykacja będzie mniej skuteczna, a cały proces znacznie się wydłuży. Właśnie dlatego rekomendujemy skorzystanie z usług naszej firmy windykacyjnej.

Dlaczego warto odzyskiwać długi z firmą windykacyjną?

Jest wiele powodów, dla których warto odzyskiwać długi z firmą windykacyjną. Przede wszystkim w ten sposób możesz wyraźnie zwiększyć skuteczność całego procesu. Profesjonaliści znają szereg metod i technik, które dostosowują do danej sytuacji. Oczywiście wszystko w zgodzie z literą prawa, aby zadbać o bezpieczeństwo prawne wierzyciela. Zewnętrzne wsparcie przyspiesza cały proces oraz pozwala przedsiębiorcy na znaczną oszczędność czasu i środków. Ponadto w przypadku długotrwałych relacji, minimalizuje się ryzyko ich pogorszenia lub utraty klienta. Cała windykacja prowadzona jest bez dużego zaangażowania emocjonalnego. Te wszystkie czynniki przemawiają za tym, aby windykować niezapłacone faktury z profesjonalną firmą. Automatycznie wzrosną Twoje szanse na odzyskanie pieniędzy.

Skorzystaj z oferty Straetus

Nasza firma Straetus od lat specjalizuje się w odzyskiwaniu długów na rzecz naszych klientów. Dokładnie zapoznamy się z Twoim przypadkiem oraz zaproponujemy optymalne rozwiązanie. Wszystko po to, aby skutecznie odzyskać Twoje pieniądze i zadbać o bezpieczeństwo Twojej firmy. Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem w celu poznania szczegółów potencjalnej współpracy.