Wielu małych i średnich przedsiębiorców zmaga się z problemem długów. Nieopłacone przez ich klientów faktury mogą doprowadzić do zachwiania równowagi finansowej firmy. Z drugiej strony mniejsze firmy nie zawsze posiadają zaplecze finansowe, aby zapłacić dużą kwotę firmie windykacyjnej i zaryzykować odzyskanie środków od dłużnika. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest windykacja długów za prowizję od sukcesu. Sprawdź, na czym to polega i dlaczego to dobry wybór dla małych i średnich firm.

Na czym polega windykacja długów za prowizję od sukcesu?

Firmy windykacyjne mają różne metody rozliczania swoich usług. Jedną z nich jest właśnie prowizja od sukcesu, czyli od odzyskanych dla wierzyciela pieniędzy. To rozwiązanie, które redukuje koszty po stronie firmy oraz jeszcze bardziej motywuje windykatorów do skutecznego działania. Główny koszt współpracy po stronie wierzyciela występuje dopiero wtedy, gdy jego długi zostaną ściągnięte. Wtedy odzyskana kwota pomniejszana jest o procent prowizji, który ustalany jest na początku współpracy i zapisany w umowie.

Model windykacji success fee cieszy się dużym powodzeniem zwłaszcza wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Z doświadczenia wiemy, że te podmioty często obawiają się wysokich kosztów windykacji i z niej rezygnują. Rozliczenie za prowizję od sukcesu sprawia, że ta obawa jest bezzasadna. W zależności od firmy windykacyjnej, może ona pobierać niewielkie wynagrodzenie za przygotowanie dokumentacji, jednak nie jest to standardem rynkowym.

Dlaczego to dobre rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw?

Jest przynajmniej kilka powodów, dla których odzyskiwanie długów za prowizję od sukcesu jest dobrym wyborem dla małych i średnich przedsiębiorstw. Oczywiście korzyści z tym związane mogą mieć indywidualny charakter, jednak te najważniejsze i dotyczące każdego wierzyciela, wymieniono poniżej.

Windykacja za prowizję motywuje windykatora

Oczekiwanie na zapłatę za pracę dopiero po jej skutecznym wykonaniu to duży motywator do działania. Dotyczy to również windykatorów. Jeżeli rozliczają się w modelu success fee, to ich motywacja do skutecznego rozwiązania sprawy będzie jeszcze większa. W przeciwnym razie poświęcą czas i nie zarobią. To rozwiązanie, które wiąże się z określonym ryzykiem dla firmy windykacyjnej. Z drugiej strony daje gwarancję wierzycielowi, że windykatorzy zrobią co w ich mocy i w pełni zaangażują się w odzyskiwanie jego pieniędzy.

Zmniejszenie ryzyka biznesowego

Model ten pozwala również na zmniejszenie ryzyka biznesowego po stronie wierzyciela. Klarowna forma rozliczenia po skutecznej windykacji to rozsądny wybór. Przede wszystkim wierzyciel ogranicza ryzyko tego, że firma windykacyjna okaże się nieuczciwa i po przyjęciu zapłaty za swoje usługi, nie wykona ich należycie. Model success fee niemal do zera ogranicza tego typu ryzyko.

Optymalizacja kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa

Firmy rezygnują z prowadzenia windykacji z obawy przed jej kosztami. Obserwujemy to zwłaszcza w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, które dysponują ograniczonym budżetem. Skorzystanie z tej formy rozliczenia pozwala na zoptymalizowanie kosztów całego procesu i ograniczenie wydatków już na jego początku. Dzięki temu jeszcze więcej podmiotów decyduje się na rozpoczęcie procedury windykacyjnej i skuteczną walkę o swoje pieniądze. Z doświadczenia wiemy, że w większości przypadków nie warto rezygnować z odzyskiwania długów, ponieważ szybka reakcja może przynieść wymierne korzyści.

Jak zwiększyć skuteczność windykacji?

Jeżeli Twoja firma zmaga się z niezapłaconymi przez dłużników fakturami, to nie ma na co czekać. Warto od razu rozpocząć procedurę windykacyjną i zwiększyć swoje szanse na odzyskanie pieniędzy, które mogą być kluczowe dla zachowania cash flow przedsiębiorstwa. Prowadząc mały lub średni biznes, możesz skorzystać z windykacji długów za prowizję od sukcesu. Takie działanie profesjonalnych windykatorów sprawi, że nie poniesiesz dużych kosztów początkowych, a rozliczenie za współpracę nastąpi dopiero po odzyskaniu pieniędzy. Wysokość ustalonej prowizji może być różna i zależy m.in. od wielkości wierzytelności, terminu, w którym powstały czy też od dotychczasowych działań wierzyciela na rzecz ich odzyskania. Warto sprawdzić dostępne możliwości oferowane przez rynek i zapoznać się z naszą ofertą.

Skuteczna windykacja długów w Straetus

Jako Straetus od lat specjalizujemy się w prowadzeniu procedur windykacyjnych dla naszych klientów. Jedną z form rozliczenia z naszą firmą jest windykacja długów za prowizję od sukcesu. Warunki współpracy ustalane są indywidualnie, podobnie jak wysokość prowizji. Jeżeli zmagasz się z dłużnikami, to zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem. Im szybciej się na to zdecydujesz, tym większa szansa, że skutecznie odzyskasz swoje pieniądze.