W Polsce w ostatnich tygodniach bardzo głośno jest o planach wprowadzenia rewolucyjnych zmian w zakresie podatkowym, rozliczania składek zdrowotnych czy też podniesienia wolnej kwoty od podatku. Ogromna reforma przygotowywana jest od tygodni i znana jest powszechnie pod nazwą Polskiego Ładu. Proponowane zmiany budzą jednak sporo wątpliwości i obaw u przedsiębiorców. Czego obawiają się oni najbardziej?

Z jakimi zmianami muszą liczyć się przedsiębiorcy?

Nowy Ład posiada aspekty, które oceniane są pozytywnie i negatywnie. Wśród największych pozytywów proponowanych zmian jest podniesienie kwoty wolnej od podatku PIT do wysokości 30 tys. zł oraz podwyższenie pierwszego progu w skali podatkowej. Ten ma wzrosnąć z około 85 tys. do 120 tys. zł. Z pozytywnym skutkiem tych zmian trudno polemizować, jednak przedsiębiorcy zwracają uwagę na inne zmiany, które odbiją się na nich negatywnie.

 

Przede wszystkim chodzi o zmiany w składce zdrowotnej, która obecnie wynosi 381,81 zł dla każdego z przedsiębiorców, a po zmianach ma wzrosnąć aż do 9% od rzeczywistego dochodu. Ponadto nie będzie można jej już odliczać od podatku, przez co realne koszty prowadzenia działalności mogą znacznie wzrosnąć. Co to oznacza w praktyce? W rzeczywistości przedsiębiorcy, którzy obecnie są na podatku liniowym 19%, będą musieli po zmianach płacić podatek w wysokości 28%. To znaczny wzrost, który będzie odczuwalny zarówno w małych, średnich i dużych firmach oraz może mieć wpływ na ich wypłacalność i ewentualne zatory płatnicze.

Jak uniknąć problemów z wypłacalnością po wprowadzeniu zmian?

Proponowane przez polski rząd zmiany będą odczuwalne u większości przedsiębiorców, dlatego już teraz warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu się do nich. Zwiększone ryzyko pojawienia się przeterminowanych należności i dłużników sprawi, że firmom coraz trudniej będzie o zachowanie płynności finansowej. Każdy zator może mieć bardzo poważne skutki dla organizacji, które będą miały problem z płatnością pensji, zobowiązań skarbowych i wobec ZUS-u, a także realizacji płatności wobec klientów. Skutecznym sposobem na zminimalizowanie ryzyka problemów finansowych może być skorzystanie z usług profesjonalnej firmy windykacyjnej. To jej przedstawiciele będą odpowiedzialni za ściąganie długów oraz sprawią, że przedsiębiorcy będą mogli skupić się na swojej bieżącej działalności. O współpracy z taką firmą warto pomyśleć już teraz, zanim Polski Ład wejdzie w życie.