Obecnie spora liczba przedsiębiorców ma problem z wyegzekwowaniem przeterminowanych należności od swoich dłużników. Trudna sytuacja rynkowa i zawirowania gospodarcze sprawiają, że zjawisko to może występować coraz częściej. W każdej sytuacji przeterminowane należności stanowią realne zagrożenie dla firmy i jej przyszłości. Jak wyegzekwować dług? Poznaj wskazówki profesjonalistów.

Minimalizuj ryzyko biznesowe

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak wyegzekwować dług od kontrahenta, postaw na prewencję. Obecnie jeszcze większego znaczenia nabiera dokładna analiza partnerów biznesowych oraz sytuacji rynkowej. Już na etapie zawierania kontraktów warto pokusić się o przeprowadzenie wywiadu gospodarczego. Wszystko po to, aby zminimalizować ewentualne ryzyko. Podstawowe aktywności w ramach wywiadu możesz wykonać we własnym zakresie. To m.in. analiza opinii dotychczasowych klientów i partnerów biznesowych danego przedsiębiorstwa oraz sprawdzenie, czy nie występuje ono na liście dłużników (lub nie występowało na niej w ostatnim czasie). Jakiekolwiek niepokojące sygnały powinny być powodem do większego zabezpieczenia swoich interesów, a nawet do odstąpienia od transakcji biznesowej. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo finansowe Twojej firmy.

Monitoring faktur i szybka reakcja

W odzyskiwaniu długów niezwykle ważny jest czas reakcji. To sprawia, że każdy przedsiębiorca powinien zadbać o rzetelny monitoring wystawianych faktur, a także zachowanie terminu ich płatności. W przypadku jakichkolwiek opóźnień należy skontaktować się z kontrahentem i sprawdzić, co spowodowało brak płatności. Często to zwykła nieuwaga, dlatego takie przypomnienie może skutecznie przyspieszyć proces. Na początku rekomenduje się wysyłanie przyjaznych wiadomości e-mail (z potwierdzeniem odebrania) oraz z przypomnieniem o zaległej fakturze. Dobrym wyborem jest także kontakt telefoniczny. Jeżeli to nie przynosi rezultatów, to można spróbować skontaktować się z dłużnikiem za pomocą popularnych mediów społecznościowych.

Kolejnym krokiem jest weryfikacja statusu zaległych płatności. Bieżący monitoring sprawi, że niczego nie przegapisz, a także w odpowiednim czasie wdrożysz skuteczne techniki windykacji długów. O tym, jak wyegzekwować dług, decyduje wiele czynników. Wybrane metody mają doprowadzić do skutecznego zakończenia sprawy i odzyskania swoich pieniędzy.

Sposób komunikacji ma znaczenie

Jako profesjonaliści uczulamy naszych klientów na to, że sposób komunikacji z dłużnikiem ma znaczenie. Ten często bagatelizowany aspekt może wyraźnie zwiększyć lub zmniejszyć szanse na odzyskanie zaległych należności. Przede wszystkim windykator powinien używać profesjonalnego i wyważonego języka, a także unikać sformułowań, które mogą wskazywać na potencjalne zastraszanie dłużnika. Grożenie i zastraszenie to poważny błąd. Nie tylko wydłuży to cały proces windykacji, ale też może spowodować konsekwencje prawne na niekorzyść wierzyciela. W trakcie komunikacji mailowej, pisemnej i telefonicznej należy wykazać empatię i zrozumienie oraz odpowiednio neutralizować wymówki dłużników. Te mogą być bardzo kreatywne, dlatego trzeba być przygotowanym na różne scenariusze. Jeżeli polubowna windykacja nie przynosi rezultatów, to niezbędne jest wkroczenie na drogę sądową.

Nie czekaj z rozpoczęciem windykacji sądowej

Na bazie wieloletniego doświadczenia w windykacji oraz zrozumienia obecnych realiów rynku, rekomendujemy szybkie rozpoczęcie procesu windykacyjnego. Im szybciej rozpoczniesz cały proces, tym większa szansa na skuteczne odzyskanie długu. Czas ma znaczenie m.in. wtedy, gdy dany dłużnik ma więcej niż jednego wierzyciela. Czas zgłoszenia problemu do sądu może decydować o tym, które długi będą spłacane w pierwszej kolejności. Zgłoszenie sprawy do sądu to częsty wybór wierzycieli i nie jest to ostateczność. Tak naprawdę jakiekolwiek niepokojące sygnały ze strony dłużnika, w tym m.in.: unikanie kontaktu, zasłanianie się wymówkami czy też zwlekanie z zapłatą, to powody, dla których warto rozpocząć windykację sądowniczą. To także jedyna opcja wtedy, gdy dłużnik nie wyraża chęci spłaty długu i niemożliwe jest osiągnięcie z nim kompromisu.

Skorzystanie ze wsparcia profesjonalistów

Skuteczność odzyskiwania długów można zwiększyć dzięki współpracy z profesjonalną firmą windykacyjną. Wiele przedsiębiorstw nie ma wystarczających zasobów osobowych oraz kompetencji do tego, aby poradzić sobie ze sprawną windykacją długów. Pod tym kątem zdecydowanie lepiej postawić na usługi specjalistów, którzy posiadają przygotowanie, doświadczenie i wiedzę, jak wyegzekwować dług. W ten sposób jako właściciel firmy zaoszczędzisz cenny czas i nerwy oraz skupisz się na tym, co z perspektywy rozwoju firmy jest najważniejsze.

Straetus – profesjonalni windykatorzy

Firmę Straetus tworzą doświadczeni windykatorzy, którzy pomogą Ci w skutecznym odzyskiwaniu zaległych należności od dłużników. Do każdego klienta podchodzimy w sposób indywidualny i staramy się dokładnie zrozumieć jego sytuację. Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem, jeżeli borykasz się z problemem dłużników i chcesz odzyskać swoje pieniądze.