Niezależnie od sytuacji gospodarczej na świecie każda firma może mieć swoje wzloty i upadki. Od wahań nie jest wolna również Twoja organizacja, dlatego warto poznać 5 podstawowych sygnałów, które powinny wzbudzić Twój niepokój. To znaki, które mogą świadczyć o problemach finansowych firmy. Im szybciej zdasz sobie z tego sprawę, tym większa szansa na poradzenie sobie z trudnym okresem. Jakie to sygnały?

Co może świadczyć o problemach finansowych Twojej firmy?

Wiele z kłopotów biznesowych może być spowodowane przeterminowanymi należnościami, których nie potrafisz odzyskać. Jeżeli jako wierzyciel masz liczne grono dłużników, to automatycznie u Ciebie również mogą pojawić się problemy z wypłacalnością. To prowadzi do napędzającej się spirali i powstawania problemów finansowych. Poniżej przedstawiamy 5 podstawowych sygnałów, które mogą świadczyć o kłopotach finansowych Twojej firmy.

1.    Zaburzona płynność finansowa

Oczywiście podstawowym i najbardziej widocznym problemem jest zaburzona płynność finansowa firmy. Jeżeli jako przedsiębiorca masz problem z regularnym i terminowym wywiązywaniem się ze zobowiązań finansowych, to jest to ważny sygnał ostrzegawczy. Warto spojrzeć na swoje finanse z pewnej perspektywy i dokonać audytu. Być może koszty prowadzenia działalności są wyższe niż obecne przychody. Jeżeli bilans finansowy wskazuje na to, że wydajesz więcej, niż zarabiasz, to jak najszybciej przygotuj plan naprawczy.

Problem występuje również wtedy, gdy Twoja firma ma kłopot z terminowym ściąganiem należności od partnerów biznesowych i dłużników. Nieregularne i przeterminowane wpływy mogą doprowadzić do zaburzenia cash flow i poważnych problemów rynkowych. W związku z tym warto stosunkowo szybko wdrożyć procedurę windykacyjną w celu ochrony swoich interesów.

2.    Celowo opóźniasz swoje płatności

Jeżeli celowo opóźniasz swoje płatności z powodów finansowych, to jest to kolejny sygnał ostrzegawczy. Wielokrotnie na rynku dochodzi do sytuacji, gdy dana firma regularnie płaci z opóźnieniem lub pomija wybrane faktury. Właściciel w ten sposób chce złagodzić problemy z cash flow i finansować zobowiązania z przyszłych wpływów. Jeżeli zdarza się to sporadycznie, to jest to mały sygnał ostrzegawczy. Jeżeli taka sytuacja występuje nagminnie, sprawa staje się poważna. Takie działanie oznacza wprost, że w organizacji brakuje środków, co w krótkiej perspektywie może doprowadzić do jej niewypłacalności i ogłoszenia bankructwa. Proces restrukturyzacji może poprawić działanie firmy i uchronić ją przed likwidacją.

3.    Raportowanie strat i zaległości

W firmach posiadających wiele działów, dyrektorzy każdego z nich zobowiązani są do raportowania strat i zaległości w określonych jednostkach czasu. Jeżeli wybrane działy spóźniają się z przekazaniem tych informacji lub jasno wynika z nich, że powodują straty finansowe, to jest to kolejny znak ostrzegawczy dla Ciebie jako właściciela. Niewypłacalność działu to problem całej firmy, który może doprowadzić do jej zamknięcia. Jeżeli kłopoty finansowe wynikają z nieskutecznej procedury odzyskiwania należności od kontrahentów i dłużników, to niezbędne jest wdrożenie procesu windykacyjnego. Możesz to zrobić w zakresie własnych zasobów w firmie, jak i skorzystać ze wsparcia zewnętrznych profesjonalistów.

4.    Spowolniony lub zatrzymany rozwój firmy

Jeżeli Twoja firma stabilnie wzrastała i nagle doszło do zahamowania tempa jej rozwoju lub nawet całkowitego zatrzymania, to może to świadczyć o problemach finansowych. Być może brakuje pieniędzy na kolejne inwestycje lub dostępne zasoby są niewystarczające do tego, aby wykonać kolejny biznesowy krok. Problemem jest sytuacja, gdy inwestycja nie zostanie dokończona i utknie w martwym punkcie. To sygnał, że środki zostały już ulokowane, jednak zabrakło ich do finalizacji przedsięwzięcia. Z reguły to niepokojący znak.

5.    Spadek pewności siebie i zmiana zachowania

Przedsiębiorcy odnoszący sukces są pewni siebie i emanują tym na zewnątrz. Mają określone nawyki i zachowania. Jeżeli dostrzeżesz u siebie zmiany w tym obszarze, to może to być spowodowane problemami finansowymi Twojej firmy. Często to podświadomość w ten sposób wysyła znaki ostrzegawcze. Im szybciej je rozpoznasz, tym lepiej dla Twojej organizacji i sytuacji finansowej. Zmiana zachowania u Twoich kontrahentów również jest powodem do niepokoju o przyszłą współpracę.

Jak sobie z tym radzić?

W przypadku problemów finansowych jest kilka rozwiązań. Warto jak najszybciej zdiagnozować powody problemów i wprowadzić plan naprawczy. W ten sposób można m.in. zredukować koszty prowadzenia działalności i szybko poprawić sytuację finansową firmy. Kluczem jest, aby przychody były wyraźnie wyższe niż koszty prowadzonego biznesu. Jeżeli problemy finansowe spowodowane są przeterminowanymi należnościami dłużników i nieskuteczną windykacją, to warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Wbrew pozorom wiele firm upada przez to, że ich kontrahenci nie płacą na czas. Gdy taka sytuacja pojawi się u Ciebie, to skorzystaj z usług firmy windykacyjnej i zwiększ swoje szanse na odzyskanie pieniędzy. Jako Straetus specjalizujemy się w profesjonalnej windykacji długów. Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem. Pomożemy Ci rozwiązać Twoje problemy finansowe.